Ο παλιός «Καλλονός» και ο φρέσκος Κουλούρης

Μπορεί να έχασε τον τίτλο της Super League από τον Ολυμπιακό, ωστόσο ο ΠΑΟΚ μπορεί να χαρακτηριστεί ως ο πρωταθλητής των ανατροπών στον φετινό μαραθώνιο. Ο «δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε με 2-1 της Καλλονής στην Τούμπα, για τη 32η αγωνιστική της Super League, παρά το γεγονός ότι στο ημίχρονο βρισκόταν πίσω στο σκορ.

Ο Εμάνουελ Περόνε έβαλε μπροστά την ομάδα του στο 36’, με το 0-1 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Όμως ο Γιώργος Γεωργιάδης ανακάτεψε την… τράπουλα και δικαιώθηκε. Οι δύο αλλαγές του ήταν αυτές που έκριναν τελικά το ματς. Ο παλιός Βούκιτς έδωσε για ακόμη μία φορά τη λύση και στο 73’ έφερε στα ίσα τον αγώνα, με τον νεαρό Κουλούρη να κλέβει την παράσταση λίγα λεπτά μετά. Συγκεκριμένα στο 84’ με πολύ όμορφο τέρμα έγραψε το τελικό 2-1.

Με αυτή του τη νίκη, ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης απέκτησε προβάδισμα ενός βαθμού έναντι των Ατρόμητου και Παναθηναϊκού στην ειδική βαθμολογία των play off (και δύο έναντι του Αστέρα Τρίπολης, βεβαίως), με δύο αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Αναλυτικά η βαθμολογία των αγώνων κατάταξης όπως έχει διαμορφωθεί τη δεδομένη στιγμή: