Ο Παναιτωλικός “ξέρανε” την Κηφισιά

Χάρη σε ένα γκολ του Σεμπαστιάν Λομόνακο στο 70ο λεπτό, ο Παναιτωλικός έφυγε θριαμβευτής από το «Μιχάλης Κρητικόπουλος», κερδίζοντας με 1-0 την Κηφισιά, για την 4η αγωνιστική των Play Out του πρωταθλήματος της Super League. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη ξεπέρασε την αντίπαλό της και κρατάει στα χέρια της τη συμμετοχή στη μεγάλη κατηγορία για την επόμενη περίοδο.

Οι Αγρινιώτες ξεκίνησαν ορεξάτοι το παιχνίδι, πίεσαν την άμυνα των γηπεδούχων, έχασαν δύο καλές ευκαιρίες στο 18’ με τον Ντίας και στο 20’ με τον Λομόνακο, αλλά δεν είχαν συνέχεια κυρίως διότι είχαν το μυαλό τους στα νώτα τους. Το ίδιο και η Κηφισιά που με τον Σάντος είχε κάποιες καλές στιγμές, αλλά οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 με τη λήξη του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες στο 60’ και το 63’με τον Λομόνακο, που αστόχησε από πολύ καλές θέσεις μέσα στην περιοχή.

Δικαιώθηκαν για την επιμονή τους όμως, καθώς στο 70’ ο Λομόνακο έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από ωραία κάθετη πάσα του Ζοάο Πέδρο, έφυγε στο κενό που υπήρχε στο κέντρο της άμυνας των γηπεδούχων και πλάσαρε κάνοντας το 0-1.

Αμέσως η Κηφισιά έγινε πιο επιθετική με τον Κώστα Μπράτσο να βάζει τους Νίνη, Τετέι και Μενέντες βγάζοντας ακόμα και τον Παπασάββα που είχε μπει ως δεξί μπακ στο πρώτο μέρος! Οι Αγρινιώτες όμως κράτησαν μάλλον εύκολα το σκορ, καθώς μάλιστα έχασαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να «σφραγίσουν» τη νίκη τους με τον Λομόνακο και τον Ζοάο Πέδρο παίρνοντας μια μεγάλη νίκη, αλλά και την ισοβαθμία!

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Τσάπαν (82’ Νίνης), Βαφέας, Σολόα, Σνάιντερλαν, Τσανάτζια, Κλωναρίδης (46’ Παπασάββας/82’ Τεττέη), Μιλίσεβιτς, Μπιφουμά (82’ Μενέντεζ), Μπαρμπόσα, Οζέγκοβιτς.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Οικονόμου, Μαλής, Ταμπίτζε, Μαυρίας, Τορεχόν, Πέρες (90’+3’ Τσιγγάρας), Χουάνπι (85’ Χατζηθεοδωρίδης), Λιάβας, Λομόνακο (85’ Ντουάρτε), Ντίαζ (62’ Ζοάο Πέδρο).