Ο Παναθηναϊκός 3-0 την Κηφισιά

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 σετ της Κηφισιάς και προκρίθηκε με δύο νίκες στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς».

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με δύο νίκες απέναντι σε Παμβοχαϊκό και Κηφισιά πήρε την πρώτη θέση του δεύτερου ομίλου και την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Πλέον το «τριφύλλι» στρέφει την προσοχή του στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος όπου φιλοξενείται από τον ΟΦΗ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 1-6 και 4-9. Από εκείνο το σημείο οι Κηφισιώτες έκαναν σερί και ισοφάρισαν σε 9-9 αναγκάζονταν τον προπονητή του Παναθηναϊκού να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια έκανε σερί 8-2 και πήρε και πάλι σημαντικό προβάδισμα με 11-17. Το «τριφύλλι» δεν έχασε σε κανένα σημείο το μεγάλο προβάδισμα πυο είχε και κατέκτησε το πρώτο σετ με 18-25.

Ο Παναθηναϊκός με την ψυχολογία στα ύψη έφτασε στο 5-9 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Η Κηφισιά προσπαθούσε να μειώσει ωστόσο η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχε την απάντηση σε κάθε σερί της. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασαν στο 17-21 ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν σταδιακά να μειώσουν σε 22-23 και να μπουν στη διεκδίκηση του σετ. Ο Παναθηναϊκός έκανε όμως σερί και πήρε το σετ με 22-25 και σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη.

Οι «πράσινοι» μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το ματς στο τρίτο σετ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 7-10 αλλά η ομάδα των βορείων προαστίων ισοφάρισε σε 10-10 με τον Παναθηναϊκό να προσπερνά ξανά με 10-12. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πάτησε και πάλι γκάζι και ξέφυγε με 15-20 και πήρε τελικά το σετ και τη νίκη.

Τα σετ: 0-3 (18-25, 22-25, 21-25)