Ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στην τρίτη θέση 89-76 τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι

Οι πράσινοι ανέβηκαν στο 19-11 και βλέπουν κοντά το πλεονέκτημα έδρας

O Παναθηναϊκός διέλυσε στο Βελιγράδι 89-76 τον Ερυθρό Αστέρα και πλέον βρίσκεται στην τρίτη θέση, βλέποντας ορατό τον στόχο του πλεονεκτήματος έδρας στη Euroleague.

Οι πράσινοι εντυπωσίασαν στο πρώτο ημίχρονο στην «Stark Arena» και ανέβηκαν στο 19-11 στη βαθμολογία. Πλέον, ακολουθεί για το «τριφύλλι» το κρίσιμο εντός έδρας ματς με την Μπαρτσελόνα την Παρασκευή (22/03, 21:15).

Από το πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν «βομβάρδισε» το καλάθι της σέρβικης ομάδας (12/21 τρίποντα), παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα με σκορ 20-29. Από εκεί και πέρα, η διαφορά ήταν σταθερά σε διψήφιο αριθμό, με τον Ερυθρό Αστέρα να μη δείχνει ποτέ ικανός να μειώσει περισσότερο από τους 8-9 πόντους.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο τρομερός Ματίας Λεσόρ, που έπαιξε 37 λεπτά και σκόραρε 19 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα και έκανε 3 κοψίματα! «Μαέστρος» ο Κώστας Σλούκας με double-double (17π., 10α.), ενώ καλή εμφάνιση έκανε ο Ντίνος Μήτογλου με 17 πόντους. Κομβικοί οι Κέντρικ Ναν (15π.) και Τζέριαν Γκραντ (12π., 4ρ., 5α.).

Από τους γηπεδούχους, που έπεσαν στο 10-20, 19 πόντους είχε ο Ντέγιαν Νταβιντόβατς, όσους μέτρησε και ο Νεμάνια Νέντοβιτς, που μοίρασε και 7 ασίστ.

Ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε λάθος του Ναν και εύστοχες βολές του Χάνγκα, ενώ ο Μπολομπόι έβαλε τρίποντο για το 5-2. Ο Παναθηναϊκός AKTOR μείωσε με σουτ του Γκριγκόνις από μέση απόσταση, ενώ ο Μήτογλου απάντησε στο κάρφωμα του Γκεντράιτις με 4 σερί πόντους και έδωσε στους φιλοξενούμενους το πρώτο προβάδισμα με σκορ 7-8. Ο Έλληνας φόργουορντ συνέχισε να βρίσκεται σε… οίστρο και έβαλε τρίποντο (7-11), με τον Μίτροβιτς να καρφώνει στην άλλη πλευρά για το 9-11. Οι «πράσινοι» συνέχισαν δυναμικά με τρία συνεχόμενα μακρινά σουτ από Μήτογλου, Γκριγκόνις και Σλούκα, φτάνοντας στο +9 (11-20). Ο Νέντοβιτς έδωσε μια πρώτη απάντηση με τυχερό τρίποντο, ωστόσο ο Ναν έκανε το ίδιο αμέσως γράφοντας το 14-23. Ο Τεόντοσιτς ευστόχησε σε 4 συνεχόμενες βολές και έγραψε το 18-23, ενώ ο Σλούκας και ο Ναν έκαναν 7 τα τρίποντα του Παναθηναϊκού AKTOR και υπέγραψαν το 20-29 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γκραντ έφερε τους φιλοξενούμενους σε διψήφιο προβάδισμα (20-32). Ο Λεσόρ με συνεχόμενους πόντους ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 22-36, ενώ ο Μπολομπόι με χουκ μείωσε σε 26-37. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να σκοράρει πολύ εύκολα με τους Γκραντ και Σλούκα, μένοντας στο +13 (30-43) παρά κάποια εύκολα καλάθια του Νταβιντόβατς. Ο Ίλιτς με δύο συνεχόμενα καρφώματα μείωσε, όμως ο Ναν ευστόχησε για τρεις και έγραψε το 34-46. Ο θετικός Νταβιντόβατς με νέο μακρινό σουτ έγραψε το 37-46, ενώ έκλεψε και έφερε το κάρφωμα του Μπολομπόι για το 39-46. Ο Γκριγκόνις έδωσε λύση και επανέφερε το διψήφιο προβάδισμα των φιλοξενούμενων (39-49), με τον Νταβιντόβατς να βάζει και πάλι βολές για το 41-49. Ο Σλούκας απάντησε από τη γραμμή και το ημίχρονο έληξε 41-51.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Νταβιντόβατς έφτασε τους 12 πόντους και μείωσε σε 44-51. Ο Γκραντ με δύσκολο καλάθι απάντησε, όμως ο Σμαρτ έφτασε μέχρι το καλάθι για το 46-53. Ο Μήτογλου έδωσε μία ακόμη λύση με τρίποντο, πριν ο Λεσόρ κλέψει και καρφώσει στον αιφνιδιασμό για το 46-58. Ο Νέντοβιτς μείωσε προσωρινά, όμως ο Γάλλος σέντερ ξανακάρφωσε για το 48-60. Ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε και πάλι, με τον Νέντοβιτς και τον Ίλιτς να γράφουν το 52-62, όμως ο Λεσόρ βοήθησε σε άμυνα και επίθεση ώστε να διαμορφωθεί το 52-68, με ένα εμφατικό κάρφωμα μπροστά στον Γκιλέσπι να ολοκληρώνει το προσωπικό του σερί. Η τρίτη περίοδος έληξε 56-70 με καλάθι του Νταβιντόβατς.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με γκολ-φάουλ του Νταβιντόβατς για το 59-70, πριν ο Σλούκας βάλει μεγάλο τρίποντο για το 59-73. Ο Νέντοβιτς έβαλε μετά από ώρα μακρινό σουτ για το 63-73, ενώ ο Νταβιντόβατς μείωσε σε 65-73. Ο Γκραντ μετά από τις πολλές διακοπές έδωσε κομβική λύση με τρίποντο (65-76), ενώ ο Μήτογλου με μακρινό σουτ έγραψε το 65-78. Ο Νέντοβιτς έριξε τη διαφορά στους 10 με τρίποντο (68-78), πριν ο Λεσόρ καρφώσει και πάλι για το 68-80. Ο Γάλλος κέρδισε αντιαθλητικό από τον Νταβιντόβατς και έγραψε το 70-82, ενώ ο Ίλιτς κάρφωσε μόνος του στο τρανζίσιον για το 72-82. Ο Ναν σκόραρε μετά από ωραία επαναφορά του Σλούκα (74-84), όμως ο Ερυθρός Αστέρας πλησίασε στο 76-84 με τον Νέντοβιτς. Ο Σλούκας έκλεψε την μπάλα από τον Νέντοβιτς και σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 76-86, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στις όποιες ελπίδες της σέρβικης ομάδας με νέο καλάθι για το76-88.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 41-51, 56-70, 76-89

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σφαιρόπουλος): Σμαρτ 2, Λαζάρεβιτς, Τεόντοσιτς 4 (0/6 σουτ, 4/4 βολές, 6 ασίστ), Χάνγκα 2, Νταβίντοβατς 19 (2), Μίτροβιτς 6, Τόμπι, Μπόλομποϊ 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Ίλιτς 9 (4 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 19 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκεντράιτις 4, Γκιλέσπι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 17 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Γκραντ 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ναν 15 (2/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 19 (6/10 δίποντα, 7/11 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γκριγκόνις 8 (2), Ερνανγκόμεθ 1 (4 ριμπάουντ), Μήτογλου 17 (4/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 24/39 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 10/13 βολές, 31 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 7 επιθετικά), 23 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη, 5 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού AKTOR: 20/43 δίποντα, 12/21 τρίποντα, 13/18 βολές, 35 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 10 επιθετικά), 25 ασίστ, 5 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Παναθηναϊκός AKTOR θα κλείσει τη regular season με τα παιχνίδια απέναντι σε Μπαρτσελόνα (εντός), Βίρτους Μπολόνια (εκτός), Μπάγερν Μονάχου (εκτός) και Άλμπα Βερολίνου (εντός). Από την πλευρά του, ο Ερυθρός Αστέρας θα παίξει κατά σειρά με Βίρτους Μπολόνια (εντός), Ρεάλ Μαδρίτης (εκτός), Ολυμπιακό (εντός) και Αναντολού Εφές (εκτός).