Ο Παναθηναϊκός στο τέλος είχε… Καλάθη(85-65)

Καταιγιστικός ο Παναθηναϊκός στο τέταρτο δεκάλεπτο νίκησε τον Άρη (85-65) στο ματς που έκλεισε την 15η αγωνιστική της Basket League 2018/19 κι έκανε το 14/14 (μένει το αναβληθέν εκτός έδρας παιχνίδι με τον Κολοσσό Ρόδου) στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Οι πράσινοι δυσκολεύθηκαν απέναντι στην πίεση των κιτρινόμαυρων, όμως ο Νικ Καλάθης ήταν σε σπουδαία μέρα και οδήγησε την ομάδα του στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν του περίσσευε ταλέντο και ποιότητα, ήταν όμως υπερβολικά μαχητικός.

Ο Ρικ Πιτίνο στηρίχτηκε στον Καλάθη για να πάρει τη νίκη όταν ο Άρης μείωσε στον πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ο διεθνής πόιντ γκαρντ ξεπέρασε τα 30 λεπτά λίγες μέρες (1/2, 21:30) πριν τον τελικό των τελικών με την Αναντολού Εφές, για να σκοράρει 18 πόντους από 3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, να μαζέψει τρία ριμπάουντ, να μοιράσει 10 ασίστ, να κλέψει δύο μπάλες και να γράψει 27 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 31:18.

Το επί μέρους 9-25 της τρίτης περιόδου ακολούθησε το 25-6 της τέταρτης, με τους γηπεδούχους να έχουν στο τέλος της βραδιάς 34 πόντους στη ρακέτα, 32 πόντους από τον πάγκο και 18 στο ανοιχτό γήπεδο.

Οι Τολιόπουλος και Πέιν άνοιξαν το τρίτο δεκάλεπτο με τρίποντα για το 54-37, πριν ο Άρης μαζέψει τη διαφορά μέχρι και τους πέντε (56-51) με γκολ-φάουλ του Μποχωρίδη στο 24′ και δώσει νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση! Κι όταν ο Κάιζερ έβαλε τρία σερί καλάθια, για το 60-57, τότε τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο ενδιαφέροντα και με τον Χρηστίδη να κλείνει την περίοδο στο 60-59, υπήρξαν και μερικές χλιαρές αποδοκιμασίες. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με ένα 6-0 για το 66-59, οι φιλοξενούμενοι είχαν κακές και βιαστικές επιλογές στην επίθεση, ο Τόμας, ο Παπαπέτρου κι ο Κιλπάτρικ έστειλαν τη διαφορά στους 15 (80-65) και έκριναν την αναμέτρηση μέχρι το τελικό 85-65.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ξενικάκης, Παντελίδης, Σκούτας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-14, 51-34, 60-59, 85-65

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Παπαπέτρου 7 (1), Καλάθης 18 (4/7 τρίποντα, 10 ασίστ), Τόμας 8, Κιλπάτρικ 9 (2), Πέιν 11 (3/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Παπαγιάννης 2, Λοτζέσκι 6, Γκιστ 12 (8 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Μήτογλου 7 (1), Αντετοκούνμπο, Λεκαβίτσιους 5

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Φλιώνης 4, Μποχωρίδης 8 (1/7 τρίποντα, 4 ασίστ), ΜακΓκι 7 (1/6 βολές, Τζόουνς 5 (1), Χάρις 11 (3), Βουλγαρόπουλος, Σλαφτσάκης, Τολιόπουλος 9 (3/6 τρίποντα), Χρηστίδης 4, Νταλό 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κάιζερ 8, Αγγέλου

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Παναθηναϊκός θα παίξει στις 4/2 (στις 15:30) εκτός έδρας με το Λαύριο, ενώ ο Άρης θα υποδεχθεί στις 2/2 (στις 15:45) τον Πανιώνιο στο Αλεξάνδρειο.