Ο Πανιώνιος «έμπλεξε» τον Αστέρα (video)

Ο Πανιώνιος αποχώρησε χαμογελαστός και ο Αστέρας Τρίπολης προβληματισμένος σήμερα (30/1) από το γήπεδο της Ν. Σμύρνης. Στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» της εξ’ αναβολής 15ης αγωνιστικής για τη Super League, οι γηπεδούχοι νίκησαν με 1-0 και επέστρεψαν στις νίκες. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι υπέστησαν την τέταρτη συνεχόμενη ήττα τους και πλησίασαν αρκετά στις θέσεις που… βλέπουν την έξοδο.

Ο αγώνας δεν πρόσφερε ιδιαίτερο θέαμα, παρά την προσπάθεια και των δύο ομάδων. Είχε λιγοστές φάσεις και -μάλλον λογικά- κρίθηκε στις «λεπτομέρειες». Την πλάστιγγα έγειρε υπέρ των «κυανέρυθρων», με πολύ όμορφο γκολ, ο Φιορίν Ντουρμισάι (36′). Οι «κυανοκίτρινοι» ζήτησαν πέναλτι στο 3ο λεπτό, υποστηρίζοντας πως ο Κότνικ ανέτρεψε τον Κώτσιρα. Αλλά ο διαιτητής, Τσαμούρης, έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Πλέον, ο Πανιώνιος βρίσκεται στην 9η θέση με 22 βαθμούς. Ο Αστέρας Τρίπολης είναι στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 18 πόντους και προσβλέπει να μην πάρουν θετικά αποτελέσματα ΠΑΣ και ΟΦΗ που ακολουθούν με 17 και 15, αντίστοιχα.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Α. Μάντζιος): Κότνικ, Μπανανά, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Ντομίνγκες, Κούρντι, Παπαγεωργίου, Τσιλούλης (90+1′ Σταυρόπουλος), Μανθάτης (60′ Οικονομίδης), Σιντί Αλί (76′ Καμαρά), Ντουρμισάι.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γ. Παράσχος): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης (60′ Φερνάντες), Κυριακόπουλος, Μπέλοκ (67′ Ρόλε), Μουνάφο, Κώτσιρας, Μανιάς, Καλτσάς, Τσιλιανίδης (76′ Δουβίκας).

Μάντζιος: «Κατάθεση ψυχής και σημαντική νίκη»

Παράσχος: «Ελπίζουμε σε μεταγραφικό δωράκι»

Ντουρμισάι: «Όσο είμαι στο Πανιώνιο, είμαι 100% στην ομάδα»

Γκουτσίδης: «Το έργο επαναλαμβάνεται, επειγόντως να βρούμε λύσεις»