Ο ΠΑΟΚ πετούσε και χωρίς Τάισον-Αντρίγια, διαλύοντας 1-4 τον Αστέρα

Πολλά λάθη οι γηπεδούχοι που πρόσφεραν δώρα στον δικέφαλο

Ο ΠΑΟΚ πετούσε στην Τρίπολη και κατατρόπωσε 4-1 τον Αστέρα με δύο γκολ του Τόμας Μουργκ και δύο του Κιρίλ Ντεσπόντοφ και παραμένει διεκδικητής του πρωταθλήματος.

Οι απουσίες των Τάισον – Αντρίγια προβλημάτισαν τον Λουτσέσκου, αλλά σε μια έδρα που δύσκολα περνάει ο ΠΑΟΚ, τα κατάφερε με τρόπο εντυπωσιακό.

Η αναμέτρηση στο «Θ. Κολοκοτρώνης» δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τους ασπρόμαυρους δεδομένου πως οι γηπεδούχοι έδειξαν… δόντια και απειλητικές διαθέσεις στο πρώτο 10λεπτο, δοκιμάζοντας τα αντανακλαστικά του Κοτάρσκι.

Μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Κροάτης πορτιέρε κατέγραψε την πρώτη μεγάλη επέμβαση στο ματς στο σουτ του Μουνάφο. Ακολούθησε ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Καλτσά, με τον Αλάγκμπε να σημαδεύει στην εξέλιξη της φάσης το οριζόντιο δοκάρι του Δικέφαλου.

Στο μεσοδιάστημα του α΄ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ πήρε τη «μάχη» του κέντρου, μάζεψε τις γραμμές του, κινήθηκε πιο ορθολογικά και με τους Μουργκ και Κωνσταντέλια έψαξε συνεργασίες και τελικές για να «διασπάσει» την άμυνα των Αρκάδων. Το σύνολο του Ράσταβατς αναγκάστηκε να αναπροσαρμόσει το πλάνο του μετά την αλλαγή του Μπαρτόλο λόγω τραυματισμού, με τον Γκος (27′), κινούμενο σε ένα 4-3-3.

Μόλις στο 21′ ήταν η σειρά του Παπαδόπουλου να «απαντήσει» στον Κοτάρσκι, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του στην εξαιρετική κεφαλιά του Κουλιεράκη. Ο ΠΑΟΚ είχε πάρει μέτρα στο γήπεδο, είχε επιβάλλει για τα καλά το ρυθμό του αλλά ο Αστέρας παρέμενε ιδιαίτερα απειλητικός, κινούμενος στην πλάτη της άμυνας των ασπρόμαυρων. Και μήνυμα εστάλη στο 25′ όταν ο Ζουγλής προσπάθησε να αιφνιδιάσει το σύνολο του Λουτσέσκου, βγήκε τετ α τετ με τον Κοτάρσκι αλλά ο πανταχού παρών Μουργκ έδιωξε την τελευταία στιγμή.

Ο ΠΑΟΚ τιμώρησε τον Αστέρα για τις χαμένες φάσεις του και στο 34ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Μετά από σουτ του Κωνσταντέλια, η μπάλα κόντραρε και ο Μουργκ επωφελήθηκε και σκόραρε από κοντά για το 0-1. Όλοι οι παίκτες των Αρκάδων σταμάτησαν, νομίζοντας πως είναι εκτεθειμένος (κάλυπτε ο Τζουκάνοβιτς), με τους γηπεδούχους να δέχονται ένα φθηνό γκολ. Στο 44ο λεπτό η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι μετά από πέσιμο του Οζντόεφ μέσα στην περιοχή, μετά από μονομαχία με τον Μουνάφο, αλλά ο διαιτητής έδειξε «παίζετε», με την φάση να ελέγχεται μέσω του VAR και όντως να δείχνει ότι δεν υπάρχει καμία παράβαση.

Με τον ίδιο ρυθμό κύλησε το δεύτερο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να έχει τον έλεγχο του αγώνα και τον Αστέρα να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις. Στο 59ο λεπτό και μετά από λάθος του Καρμόνα στον άξονα, ο Σαμάτα έγινε κάτοχος της μπάλας και έβγαλε μια γλυκιά σέντρα στον Ντεσπόντοφ, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση, και ενώ ο Άλβαρες έχει χάσει τη φάση, εκτέλεσε τον Παπαδόπουλο για το 0-2.

Ο Αστέρας δεν πτοήθηκε και είχε άμεση αντίδραση, μειώνοντας στο 63ο λεπτό για το 1-2, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Άλβαρες, ο Κοτάρσκι έκανε ένα τραγικό λάθος και έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, με τον προωθημένο Τζουκάνοβιτς να σκοράρει. Στο 67’ οι Αρκάδες είχαν μια μεγάλη ευκαιρία για να φέρουν στα ίσα το ματς, όταν μετά από γύρισμα του Καλτσά και κακή απομάκρυνση των παικτών του ΠΑΟΚ, η μπάλα στρώθηκε στον Άλβαρες ο οποίος έπιασε οβίδα στην κίνηση με το δεξί που πέρασε λίγο άουτ.

Εκεί που οι Αρκάδες έδειχναν πως ανέβαιναν και θα κυνηγούσαν την ισοφάριση, πληγώθηκαν από άλλο ένα τραγικό λάθος! Διότι στο 69ο λεπτό ο Άλβαρες έκανε ένα τραγικό γύρισμα προς τα πίσω, ο Σαμάτα πήγε να τσιμπήσει, ο Παπαδόπουλος έδιωξε προσωρινά, αλλά ο Μουργκ επωφελήθηκε και σε κενή εστία έκανε το 1-3. Ο Ράσταβατς έκανε κάποιες αλλαγές και έβαλε φρέσκα πόδια μέσα στο ματς, ωστόσο δεν πήρε τις κατάλληλες βοήθειες.

Αντιθέτως, ο Λουτσέσκου πήρε από τις αλλαγές του πράγματα, αφού ο νεοεισελθών Τζίμας εκμεταλλεύτηκε άλλη μια αμυντική ολιγωρία των γηπεδούχων, έκανε το παράλληλο με την εστία γύρισμα και ο Ντεσπόντοφ έγραψε το τελικό 1-4 στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με την Κηφισιά εκτός έδρας κλείνει το 2023 ο ΠΑΟΚ, ταξιδεύει στην Κρήτη για το ματς με τον ΟΦΗ ο Αστέρας Τρίπολης.

Ο Μαλούτας δεν είχε ιδιαίτερα δύσκολες φάσεις να διαχειριστεί, αν και ορισμένες φορές σφύριζε αρκετά συχνά και διέκοπτε τον ρυθμό του αγώνα.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες, Αλάγκμπε, Μουνάφο (77’ Βαλιέντε), Καλτσάς (91’ Ντιαρά), Ζουγλής (77’ Σίτο), Μουνάφο (27’ Γκος), Μιριτέλο (77’ Μάντζης)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (73’ Σάστρε), Κετζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ, Οζντόεφ (73’ Μεϊτέ), Ντεσπόντοφ, Μουργκ, Κωνσταντέλιας (81’ Τόμας), Σαμάτα (89’ Τζίμας)