Ο ΠΑΣ γιόρτασε την επέτειο της απελευθέρωσης των Ιωαννίνων με νίκη 1-0 επί του ΟΦΗ

O Άγιαξ της Ηπείρου γιόρτασε την επέτειο των 108 ετών από την απελευθέρωση των Ιωαννίνων, με νίκη επί του ΟΦΗ (1-0). Ο ΠΑΣ Γιάννινα έκανε άλμα σωτηρίας ενόψει play out, φτάνοντας τους 24 βαθμούς.

Από την άλλη ο ΟΦΗ για έβδομο συνεχόμενο παιχνίδι δεν κατάφερε να κερδίσει και μένοντας στους 19 βαθμούς, μόνο σίγουρος δεν μπορεί να νιώθει από την στιγμή που η εικόνα του είναι κακή στα περισσότερα ματς.

Μόλις στο 4′ ο Καρτάλης εκτέλεσε ωραία το φάουλ και ο Παμλίδης κέρδισε τους πάντες στον αέρα κάνοντας το 1-0 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Από εκείνο το λεπτό και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου καμιά από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να φτάσει με αξιώσεις μπροστά στην εστία της άλλης. Από το 15′ άλλαξαν τα σχέδια του Σίμου, με τον Βαφέα να μπαίνει στη θέση του τραυματία Νέιρα.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν καν άξιο σχολιασμού αν δεν είχε την φάση του Πήλιου στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Μέχρι το σημείο εκείνο οι γηπεδούχοι κρατούσαν με χαρακτηριστική άνεση το 1-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τα φόντα να απειλήσουν. Έτσι φτάσαμε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σωτηρίου να έχει βγει μπροστά σε κόρνερ, ο Πήλιος πήρε την μπάλα, βγήκε στην κόντρα, αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο με τον Λυμπεράκη να κόβει πάνω στη γραμμή.

Ο Κουμπαράκης είχε εύκολο απόγευμα.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Κάστρο, Ντομίνγκεθ, Παμλίδης (60′ Μπρένερ), Ελευθεριάδης (89′ Πήλιος), Καρτάλης (60′ Κρίζμαν), Λέο (78′ Λιάσος).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Ουές, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (64′ Λυμπεράκης), Ντε Γκουζμάν (69′ Σόουζα), Νέιρα (15′ λ.τρ. Βαφέας), Στάικος, Στάρτζεον, Γρίβας (69′ Μπαλογιάννης), Καστάνιος.