Ο Ράχμαν Μπάμπα χάλασε το πάρτι και κράτησε τον ΠΑΟΚ στην κορυφή 2-2 με ΑΕΚ

Η Ένωση ήταν καλύτερη προηγήθηκε 2-0, αλλά ο Λουτσέσκου ανακάτεψε την τράπουλα και πήρε στο 89΄ την ισοπαλία

Ο Ράχμαν Μπάμπα χάλασε το πάρτι των φίλων της ΑΕΚ στην OPAP Arena, καθώς με γκολ και ασίστ στον Οζντόεφ στο 89΄, είχε τις απαντήσεις στο δεύτερο ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ στο τελικό 2-2 που κράτησε την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ΑΕΚ αξιοποιώντας το καλύτερο πρόσωπο που έδειξε στο μεγαλύτερο μέρος προηγήθηκε 2-0, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο πλήρωσε τα λάθη της σε ένα σκληρό ματς με 12 κίτρινες κάρτες από τον Γερμανό Στίλερ.

Οι μεν γηπεδούχοι, πέρα από την απουσία του Στάνκοβιτς, υποδέχθηκαν τους ασπρόμαυρους και χωρίς τον Λιούμπισιτς που αποκλείστηκε από την αποστολή λόγω ίωσης. Στα… πιτς και ο Τάισον για τον ίδιο λόγο, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να προχωρά σε αναπροσαρμογή πλάνου, κινούμενος στην επιθετική τριπλέτα του με τον Κωνσταντέλια στ’ αριστερά, τον Μουργκ στο «δέκα» και τον Αντρίγια στα δεξιά.

Η ΑΕΚ φάνηκε αποφασισμένη για νίκη τίτλου, να επιστρέψει στην κορυφή της βαθμολογίας, στοχεύοντας στα άκρα της άμυνας του Δικεφάλου του Βορρά, ψάχνοντας από… αέρος να δημιουργήσει ρήγματα στον αντίπαλο της. Μόλις στο 11΄ της αναμέτρησης, η κεφαλιά του Γκαρσία μετά από σέντρα του Σιμάνσκι πέρασε άουτ ενώ στο 21΄ο Κουλιεράκης «καθάρισε» προ του Λιβάι σε σέντρα του Ελίασον.

Το γκολ για την Ένωση ήρθε στο 30΄από τον Γκατσίνοβιτς. Ο Λιβάι «έσπασε» ωραία την μπάλα για τον Πινέδα και ο πανταχού παρών Μεξικανός στο γήπεδο, έκανε την κούρσα, πήρε μέτρα στο γήπεδο για να την δώσει σε σωστό χρόνο στον Γκατσίνοβιτς που πλάσαρε υποδειγματικά για το 1-0. Ήταν ξεκάθαρο πως η ΑΕΚ είχε φέρει ακριβώς το ματς στα μέτρα της, παίζοντας ακόμη περισσότερο με το μυαλό των ασπρόμαυρων που αναλώθηκαν σε πολλά και αβίαστα λάθη στο πρώτο ημίωρο, μην έχοντας χώρους αλλά και ιδέες μεσοεπιθετικά…

Φτωχή και η συγκομιδή από τις στατικές φάσεις για τον ΠΑΟΚ, καταγράφοντας στο 35΄ την κεφαλιά του Κεντζιόρα, με την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Ένωσης. Με αλλαγή εμφανίστηκε στο β΄μέρος η ΑΕΚ καθώς ο Ματίας Αλμέιδα επιστράτευσε τον Πόνσε στην κορυφή λόγω ενοχλήσεων του Λιβάι Γκαρσία. Κυνική και αποτελεσματική, η Ένωση αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου και «χτύπησε» μέσα από στατική φάση. Στο 48′ ο Άμραμπατ εκτέλεσε συρτά το φάουλ, με τον Κοτάρσκι να βλέπει την μπάλα να καταλήγει στην αριστερή του γωνία για το 2-0.  Η ΑΕΚ είχε βρει μαξιλαράκι… ασφαλείας δύο τερμάτων και η μπίλια είχε κάτσει ξεκάθαρα στον πάγκο του Ραζβάν Λουτσέσκου, ο οποίος στο 59′ προχώρησε σε τρεις μαζεμένες αλλαγές, με Σάστρε, Σαμάτα και Ντεσπόντοφ, σε μία προσπάθεια να «ξυπνήσει» την ομάδα του. Και η αλήθεια είναι πως ο ΠΑΟΚ απέκτησε άμεσα σφυγμό, αλλάζοντας το μομέντουμ του αγώνα για να γυρίσει στο φινάλε από την κόλαση!

Στο 62΄ο Δικέφαλος του Βορρά μείωσε μέσα από φάση διαρκείας, με τον Αθανασιάδη να βάζει στοπ στον Ντεσπόντοφ, αποκρούοντας το σουτ του Βούλγαρου, όμως στην εξέλιξή της, η μπάλα στρώθηκε στον Μπάμπα που με δυνατό αριστερό σουτ, έγραψε το 2-1.

Ο Αλμέιδα ανακάτεψε την τράπουλα στο 73′ περνώντας τον Γιόνσον αντί του Άμραμπατ (ο Γκατσίνοβιτς πήγε αριστερά, ο Ελίασον δεξιά και ο Πινέδα πίσω από τον Πόνσε, με τους Γιόνσον και Σιμάνσκι να συνθέτουν το δίδυμο των χαφ στον άξονα).

Τα επόμενα λεπτά κύλησαν χωρίς τη μεγάλη φάση, με τον ΠΑΟΚ φυσικά όσο κυλούσαν τα λεπτά να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης. Και το βρήκε στο 89′! Σε μια ακόμα φάση διαρκείας στην περιοχή των «κιτρινόμαυρων», με τον Μπάμπα να κάνει το γέμισμα, τον Κουλιεράκη να παίρνει την κεφαλιά και τον Οζντόεφ που είχε περάσει πριν από λίγα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο να σκοράρει όντας πεσμένος!

Δεν ήταν καλή η διαιτησία του Τόμπιας Στίλερ, ο οποίος το έχασε στον πειθαρχικό έλεγχο. Η φάση του 2-1 για τον ΠΑΟΚ εξετάστηκε για φάουλ του Σαμάτα στον Γκατσίνοβιτς, ο οποίος δέχθηκε ένα μικρό σπρώξιμο από τον αντίπαλό του. Θα μπορούσε να δοθεί η παράβαση.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης – Ρότα (79′ Σιντιμπέ), Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί – Άμραμπατ (73′ Γιόνσον), Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς (86′ Φερνάντες), Ελίασον – Γκαρσία (46′ Πόνσε), Πινέδα (86′ Μάνταλος).

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι – Ότο (59′ Σάστρε), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα – Μεϊτέ, Σβαμπ (66′ Οζντόεφ) – Α. Ζίβκοβιτς, Μουργκ (59′ Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας – Τόμας (59′ Σαμάτα).