Ο θρύλος κατάπιε τον ΠΑΟΚ 1-4 στην Τούμπα και μπήκε γερά στο κόλπο του τίτλου

Ο Μεντιλίμπαρ πήρε την ταυτότητα του Λουτσέσκου κι έκανε έναν Ολυμπιακό… θηρίο

Ο θρύλος κατάπιε 1-4 τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Με σεμινάριο τακτικής του Μεντιλίμπαρ, το οποίο δεν μπορούσε να παρακολουθήσει ο Λουτσέσκου, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν… περίπατο στη Θεσσαλονίκη και πλέον μπήκαν γερά στο κόλπο του τίτλου, καθώς βρίσκονται στο -5 από την κορυφή και περιμένουν την απόφαση του CAS για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός έτρωγε σίδερα στο πρώτο ημίχρονο και παίζοντας  έξυπνα στην επανάληψη, υποχρέωσε τον «δικέφαλο του βορρά» στην πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα του στο πρωτάθλημα. Οι Πειραιώτες με πυρηνικό όπλο στον πάγκο τους, πάνε την Πέμπτη στη Βουδαπέστη να σφραγίσουν το εισιτήριο πρόκρισης στους 16 του Canference League απέναντι στην Φερεντσβάρος.

Με 4-3-3 κατέβασε τον Ολυμπιακό ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, δείχνοντας την διάθεση να παίξει επιθετικά και να βάλει στα δίχτυα τον ΠΑΟΚ. Ο Πασχαλάκης βρισκόταν κάτω από τα δοκάρια, οι Ροντινέι, Ορτέγκα στα μπακ και οι Μπιανκόν, Κάρμο στα στόπερ. Έσε, Τσικίνιο, Όρτα η τριπλέτα στον άξονα, οι Φορτούνης, Ποντένσε βρίσκονται στα φτερά της επίθεσης και ο Ναβάρο στην κορυφή.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι όχι μόνο με επιθετικές διαθέσεις, αλλά και παράλληλα τα μυστικά να μπλοκάρει το κάθετο παιχνίδι του ΠΑΟΚ.  Δεν επέτρεπε στους Μεϊτέ, Οζντόεφ τόσο να περάσουν μπάλες από τη μία γραμμή στην άλλη, όσο και να γυρίσουν κατά μέτωπο. Η πίεση που ασκούσε ψηλά στο γήπεδο η ομάδα του Μεντιλίμπαρ άνοιγε σαν βεντάλια και είχε ως αποτέλεσμα να κερδίσει τη μάχη του άξονα, παίρνοντας διαδοχικές κατοχές. Οι διαρκείς μεταφορές της μπάλας από τη μία πλευρά στην άλλη, έφερναν τους γηπεδούχους σε ανισορροπία και έτσι ήρθε η πρώτη τελική, με τον Ναβάρο να κάνει «χλιαρό» τελείωμα στην αγκαλιά του Κοτάρσκι στο 17’ μετά το γλυκό τσίμπημα του Όρτα.

Από νέα πλαγιοκόπηση, ο Όρτα έσπασε αυτή τη φορά στον Ορτέγκα που έκανε το γύρισμα, αλλά το σουτ του Φορτούνη μέσα από την περιοχή πέρασε ψηλά άουτ. Η δημιουργία του ΠΑΟΚ είχε κοπεί, με την ομάδα του Λουτσέσκου να προσπαθεί να απορροφήσει την πίεση με μπαλιές προς τον Σαμάτα και τον «Ντέλια». Παρόλα αυτά, δεν γλίτωσε το γκολ, με την υπεροχή του Ολυμπιακού να έχει ουσία. Ήταν το 29ο λεπτό όταν Φορτούνης και Ποντένσε έπαιξαν γρήγορα το φάουλ, ο δεύτερος βρήκε κάθετα τον Τσικίνιο που έπιασε στον ύπνο την άμυνα του ΠΑΟΚ, με τον Πορτογάλο χαφ να κάνει το σουτ που έδιωξε ασταθώς ο Κοτάρσκι και ο Ναβάρο παίρνοντας το ριμπάουντ πάγωσε την Τούμπα (0-1).

Το γκολ έκανε τον «δικέφαλο του βορρά» να αρχίσει να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, έχοντας την πρώτη του ευκαιρία στο 35’ όταν ο Σάστρε έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια, αλλά το τελείωμά του δεν ήταν ανάλογο. Δύο λεπτά μετά ο Ολυμπιακός είχε νέα φάση, αλλά ο Τσικίνιο σούταρε ψηλά άουτ. Ο ΠΑΟΚ έφερε το σκορ στα ίσα σε μια ανύποπτη στιγμή. Ο Κωνσταντέλιας έκλεψε από τον Ροντινέι, με φάουλ που δεν καταλογίστηκε, και γέμισε στην πλάτη της ερυθρόλευκης αμυντικής γραμμής. Ο Ορτέγκα προστάτεψε την μπάλα από τον Μουργκ που έκανε χέρι κι έστρωσε στον επερχόμενο Ντεσπόντοφ, ο οποίος πλάσαρε στην κίνηση για το 1-1 του ημιχρόνου.

Με διαμαρτυρίες εκατέρωθεν για περιπτώσεις πέναλτι ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να φωνάζει σε πτώση του Ροντινέι και ο ΠΑΟΚ σε αντίστοιχη του Μουργκ. Παρόλα αυτά, διαιτητής και VARίστες δεν συγκινήθηκαν και το ματς συνεχίστηκε. Ό,τι δεν κατάφεραν οι ερυθρόλευκοι στο φινάλε του ημιχρόνου, να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα, το έκαναν στο 54ο λεπτό. Ο Ποντένσε με σόλο από τη γραμμή του πλαγίου και αδιανόητη σουτάρα, που βρήκε όσο έπρεπε στον Οζντόεφ για να πάρει το κατάλληλο ύψος, πάγωσε ξανά την Τούμπα (1-2).

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ανέβει, απείλησε στο 60’ με τον Ντεσπόντοφ να σουτάρει στα… πουλιά από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή και στη συνέχεια ο Λουτσέσκου έριξε τους Ζίβκοβιτς, Τόμας στο ματς για να τονώσει επιθετικά την ομάδα του. Οι κινήσεις από τον Ρουμάνο συνεχίστηκαν, ρίχνοντας και τους Ότο, Σβαμπ στη συνέχεια, με τον Μεντιλίμπαρ να απαντά στο 76’ με Μασούρα και Ελ Κααμπί και στο 79’ με τον Ιμπόρα, θωρακίζοντας τον άξονά του. Ο Βάσκος δικαιώθηκε απόλυτα, μετατρέποντας το ματς σε πάρτι.

Στο 83ο λεπτό και μετά από αντεπίθεση για σεμινάριο, ο Μασούρας απέφυγε τον Σβαμπ, άνοιξε στον Ποντένσε, ο οποίος βρήκε τον Ελ Κααμπί και αυτός με τρομερό μονοκόμματο σουτ εκτέλεσε τον Κοτάρσκι για το 1-3. Δύο λεπτά αργότερα, ο Πασχαλάκης έβγαλε εντυπωσιακά το τελείωμα του Τόμας, στερώντας στον ΠΑΟΚ την άμεση μείωση του σκορ και στο 90ο λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» το… τερμάτισαν. Νέα κόντρα «καρμπόν», ο Μασούρας βρήκε ξανά τον Ποντένσε στην πλάτη του Ότο, αυτή τη φορά ο Πορτογάλος δεν έσπασε αλλά τελείωσε μόνος του τη φάση, με τον Κοτάρσκι να το βγάζει. Παρόλα αυτά, ο Ελ Κααμπί ήταν εκεί για να πάρει το ριμπάουντ και να υπογράψει το εμφατικό 1-4.

Ο Γερμανός, Κρίστιαν Ντίνγκερτ, ελέγχεται για το γκολ της ισοφάρισης του ΠΑΟΚ αφού  υπάρχει διπλή παράβαση (φάουλ στον Ροντινέι, χέρι του Μουργκ), αλλά ούτε το VAR τον ενημέρωσε. Παράλληλα, μοίρασε υπερβολικές κάρτες και συνέβαλε στο να υπάρξουν νεύρα καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (72’ Γιόνι), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ (72’ Σβαμπ), Οζντόεφ, Ντεσπόντοφ, Μουργκ (60’ Ζίβκοβιτς), Κωνσταντέλιας (87’ Τζίμας), Σαμάτα (60’ Τόμας).

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Ορτέγα, Κάρμο, Μπιανκόν (87’ Ρέτσος), Ροντινέι, Εσε, Ορτα, Τσικίνιο, Φορτούνης (76’ Μασούρας), Ποντένσε, Ναβάρο (76’ Ελ Κααμπί)