Ο θρύλος της Ελλάδας έγραψε ιστορία 6-1 πέταξε έξω την Μακάμπι Τελ Αβίβ

O Ολυμπιακός του Μεντιλίμπαρ ανέτρεψε για… πλάκα το 1-4 του Φαλήρου κι έφυγε για τα προημιτελικά του Conference League

O θρύλος της Ελλάδας έγραψε ιστορία. Ο Ολυμπιακός έκανε τα αδύνατα δυνατά και με ανατροπή βγαλμένη από τα πιο τρελά όνειρα των φίλων του νίκησε 6-1 στην παράταση την Μακάμπι Τελ Αβίβ, παίρνοντας το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Conference League.

Το 1-4 του πρώτου αγώνα στο Καραϊσκάκη, δεν πτόησε τους ερυθρόλευκους που παρουσιάστηκαν αποφασισμένοι να βγάλουν αντίδραση στο ουδέτερο γήπεδο της Μπάτσκα Τόπολα. Στη Σερβία γράφτηκε η εποποιία του Ολυμπιακού που άφησε άφωνη όλη την Ευρώπη, με πρωτομάστορα στο τιμόνι του τον Μεντιλίμπαρ.

Οι ερυθρόλευκοι από το πρώτο λεπτό έπαιξαν σαν τη γάτα με το ποντίκι την Μακάμπι και την έκαναν μια… χαψιά. Προηγήθηκαν 0-3 στο πρώτο ημίχρονο φέρνοντας την πρόκριση σε κοινή αφετηρία με τους Ισραηλινούς και δεν πτοήθηκαν στην επανάληψη όταν οι τυπικά γηπεδούχοι κέρδισαν και αξιοποίησαν πέναλτι. Ο Ολυμπιακός έφθασε και σε τέταρτο γκολ, είχε ευκαιρίες να «καθαρίσει» στο 90λεπτο, αλλά… ήθελε να δώσει σασπένς στην πρόκρισή του. Το ματς πήγε στην παράταση, εκεί όπου ήρθαν γρήγορα ακόμη δυο γκολ, καθώς οι ερυθρόλευκοι με ψυχολογία γιγάντων, διέλυαν ό,τι εμπόδιο βρισκόταν στο δρόμο τους.

O Oλυμπιακός ήταν από… άλλον πλανήτη, έχοντας ηγέτη τον Ποντένσε και αρχισκόρερ τον Ελ Κααμπί. Ο Πορτογάλος έκανε ηγετική εμφάνιση με γκολ και δύο ασίστ, ενώ ο Μαροκινός άσος με δύο γκολ έκανε μαγικό ματς. Δεν… υπάρχει το δεύτερο γκολ που πετυχαίνει με τον τρόπο που γυρίζει το σώμα του και τη δύναμη που βάζει στο χτύπημα.

Η ομάδα του Πειραιά ήταν μια καλοκουρδισμένη ορχήστρα κι έπεισε πως μπορεί να κάνει θαύματα, με σοβαρότητα, πίστη και αλληλοκάλυψη. Προκρίθηκε σε οκτάδα ευρωπαϊκής διοργάνωσης για τρίτη φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά από 25 χρόνια (1999). Τα γκολ των Γιόβετιτς και Ελ Αραμπί στην παράταση σφράγισαν τον ερυθρόλευκο θρίαμβο, μετά την ισοφάριση του αρχικού σκορ στο 90λεπτο, με τα όργια των Ποντένσε (1 γκολ, 2 ασίστ) Ελ Κααμπί (2 γκολ) και Φορτούνη (1 γκολ). Κάτι παραπάνω από τέλεια εμφάνιση από την ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ που μπήκε στο ματς με τον αέρα μεγάλης ομάδας και διέλυσε την άπειρη Μακάμπι σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού.

Ο Ολυμπιακός έδειξε τις… άγριες διαθέσεις του από το ξεκίνημα, με τον Όρτα να απειλεί την εστία του Μισπάτι πριν καν συμπληρωθεί μισό λεπτό, με το μακρινό του σουτ να κοντράρει σε αμυντικό και να καταλήγει κόρνερ. Στο 9’ ο εξ αρχής πολύ δραστήριος Ποντένσε σέντραρε από τα αριστερά, με τον Ναχμίας να απομακρύνει με κεφαλιά προ του Ελ Κααμπί, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Όρτα σούταρε ψηλά άουτ.

Τελικά, ο Ολυμπιακός μετέτρεψε την ανωτερότητά του σε προβάδισμα στο 10’. όταν ο Ποντένσε μπήκε στη μεγάλη περιοχή της Μακάμπι με ατομική προσπάθεια και σούταρε ανάμεσα σε δύο αμυντικούς, με τον Μισπάτι να κάνει επαφή με την μπάλα αλλά να μην μπορεί να αποτρέψει το γκολ, αφού η μπάλα βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα!

Στο 14’ ο εκ των κορυφαίων στο πρώτο ματς, Μίλσον, τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Μπίτον, ενώ ο Ολυμπιακός απείλησε ξανά στο 25’, όταν μετά από υπέροχη συνεργασία Ποντένσε με Ορτέγκα από τα αριστερά, ο δεύτερος έκανε το συρτό γύρισμα, αλλά ο Μισπάτι απέκρουσε ενστικτωδώς το στην κίνηση του Ελ Κααμπί. Στο 26’ ο Όρτα έκανε όμορφο γέμισμα, αλλά ο Ελ Κααμπί δεν κατάφερε να βρει σωστά την μπάλα στην κίνηση, με τον τερματοφύλακα της Μακάμπι να μπλοκάρει εύκολα.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να κυριαρχεί, κυκλοφορώντας την μπάλα στο μισό της αντιπάλου του, βρίσκοντας το δεύτερο γκολ του στο 36’, όταν ο Ποντένσε έκλεψε την μπάλα στο κέντρο από τον απρόσεχτο Σαχάρ και έβγαλε υπέροχη πάσα στον Φορτούνη, ο οποίος βγήκε νικητής στο τετ-α-τετ με τον Μισπάτι, «εκτελώντας» τον με άψογο πλασέ.

Στο 44’ ο αρχηγός του Ολυμπιακού έστρωσε στον Ποντένσε, με τον Πορτογάλο να σουτάρει ψηλά άουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής και υπό την πίεση δύο αμυντικών, ενώ στο 45’ ο Όρτα έκανε κούρσα μέχρι τη μικρή περιοχή, πριν κοπεί από τον Νάχμίας. Το ιδανικό πρώτο ημίχρονο των «ερυθρόλευκων» ολοκληρώθηκε με τον Ποντένσε να κάνει υπέροχη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι από τα αριστερά και με τον Ελ Κααμπί να «γράφει» το 0-3 με καρφωτή κεφαλιά, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα!

Στο ημίχρονο, το στατιστικό έδειξε 1-9 τελικές και 57% κατοχή μπάλας για την ομάδα του Μεντιλίμπαρ που κυριαρχούσε στο 100%.

Γκολ-μύθος του Ελ Κααμπί!

Μετά από ένα δεκάλεπτο υπεροχής του Ολυμπιακού, η Μακάμπι μπήκε για λίγο στο ματς, όμως αυτό δεν θα ήταν αρκετό. Στο 55′ ο Ρέτσος ανέτρεψε τον Κανιτσόφσκι στην περιοχή με ένα άτσαλο τάκλιν και κέρδισε το πέναλτι, με τον Ζάχαβι να κάνει το 1-3 στο 57′. Η χαρά των Ισραηλινών ωστόσο κράτησε μόλις 8 λεπτά, αφού ο Ολυμπιακός στο 65′ βρήκε το τέταρτο γκολ που ισοφάρισε και πάλι το σκορ του πρώτου αγώνα. Μετά από φάση διαρκείας και σέντρα του Ορτέγκα από αριστερά, ο Ελ Κααμπί με ένα απίθανο ανάποδο ψαλίδι, έγραψε το 1-4, πετυχαίνοντας το γκολ της χρονιάς για τους «ερυθρόλευκους»!

Τρία λεπτά αργότερα, ο Ποντένσε είχε ένα σουτ ελάχιστα άουτ, αλλά και η Μακάμπι στο 77′ έχασε μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά λίγο άουτ του αμαρκάριστου στην περιοχή Πέρετς. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να κυριαρχεί πλήρως, όμως φάσεις δεν έβρισκε απέναντι σε μια πλήρως πια οπισθοχωρημένη Μακάμπι. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γιόβετιτς έχασε μια τεράστια ευκαιρία για το buzzer beater, όμως το πλασέ του μετά την μπαλιά πάρε-βάλε του Ελ Αραμπί, πέρασε μισό μέτρο άουτ. Όλα πλέον θα ξεκαθαρίζονταν στην παράταση!

Μόλις τρία λεπτά μετά την έναρξη του έξτρα μισάωρου, ο Ποντένσε πήρε φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και πλάγια αριστερά, με τον Φορτούνη να εκτελεί με δύναμη μέσα στα σώματα και με την μπάλα να καταλήγει στον Γιόβετιτς, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας προβάδισμα πρόκρισης στον Ολυμπιακό! Η Μακάμπι προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα, παίρνοντας την μπάλα στα πόδια της, αλλά ήταν ο Ολυμπιακός εκείνος που «χτύπησε» ξανά στο 103’, όταν μετά από υπέροχη πάσα του Έσε, ο Μασούρας πέρασε τον τερματοφύλακα και σέρβιρε το 1-6 στον επερχόμενο Ελ Αραμπί, ο οποίος ουσιαστικά «κλείδωσε» τη μεγάλη πρόκριση για τον Ολυμπιακό!

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ: Μισπάτι, Σαχάρ (91΄ Α. Κόεν), Ναχμίας, Σαμπορίτ, Ρεβίβο, Πέρετζ, Φαν Όβεριμ (74΄ Φαν Όβεριμ), Κανοχόφσκι, Νταβίντα, Μίλσον (14΄ Μπίτον, 108΄ Μποντόσο), Ζάχαβι (108΄ Κόεν)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ορτέγκα, Κάρμο, Ρέτσος, Ροντινέι (106΄ Κίνι), Τσικίνιο, Όρτα (82΄ Γιόβετιτς), Έσε, Φορτούνης (95΄ Μασούρας), Ποντένσε (103΄ Ιμπόρα), Ελ Κααμπί (88΄ Ελ Αραμπί)