Ο Βόλος πανηγύρισε, τελικά, στο θρίλερ της Μαγνησίας (video)

Επικράτησε του Παναιτωλικού με 3-2, στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» της 10ης αγωνιστικής στη Super League 1

Με μια αναμέτρηση γεμάτη ανατροπές και έντονα συναισθήματα, στην Μαγνησία, «άνοιξε η αυλαία» της 10ης αγωνιστικής στη Super League 1.

Ο Βόλος, με ανατροπή, επικράτησε του Παναιτωλικού με 3-2 και σταμάτησε την «κατάρα» των 6 διαδοχικών ηττών. Αντίθετα, οι Αγρινιώτες παραμένουν «βυθισμένοι» στη βαθμολογία (3 πόντοι) και ακόμα χωρίς να έχουν νίκη στο πρωτάθλημα.

Αμφότερες οι ομάδες, παρατάχθηκαν στο Πανθεσσαλικό στάδιο «καιγόμενες» για τους τρεις πόντους και τους αναζήτησαν μετ’ επιτάσεως. Προσπαθώντας να ξεπεράσουν κάθε εμπόδιο, χαρίζοντας έτσι έντονες συγκινήσεις ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 39ο λεπτό με εξαιρετικό σουτ από τον Σανιά και με το προβάδισμα αυτό πήγαν στ’ αποδυτήρια. Στην επανάληψη, μέσα σε 23 λεπτά συνέβησαν πολύ περισσότερα απ’ ότι σε 54′.

Στο 55′ με πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ ο Μουνίθ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Στο 64′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες. Ο Σιέστεντ, σωστά, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, για τράβηγμα στον Μάντζη. Και δύο λεπτά αργότερα ο Βόλος πανηγύρισε την ολική ανατροπή με τον Μάντζη.

Ο Παναιτωλικός «δεν κατέθεσε τα όπλα» και στο 68′ ισοφάρισε μετά από ωραία ενέργεια και σουτ από τον Αριγίμπι, με την μπάλα να βρίσκει στη φτέρνα του Τσίκα και να επηρεάζεται η πορεία της.

Παρά την μαχητικότητά τους με 10 παίκτες οι Αγρινιώτες δεν κατάφεραν να πάρουν τίποτα ουσιαστικό από τον αγώνα, αφού στο 78′ ο Γέντρισεκ εκμεταλλεύτηκε λανθασμένη απόκρουση του Γιαννακόπουλου και διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Μελίσσας, Ντεντάκης, Τσίκα, Δημόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαλογιάννης (46′ Μάντζης), Τόρες (71′ Μαξ), Μουνίθ, Ζοάο Ράφαελ, Γέντρισεκ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Γιαννακόπουλος, Μαρσιάλ, Γιοβάνοβιτς, Σίεστεντ, Λουσέρο (46′ Μπάλμπι), Ντάλσιο (82′ Ρομάν), Ντίας, Μιμίτο (67′ Τσιγγάρας), Σανιά, Ταχάρ, Αριγίμπι.