Ολυμπιακός: Πέταγε φωτιές η Φερεντσβάρος

Μόνο επηρεασμένη από τη χειμερινή διακοπή δεν φάνηκε η Φερεντσβάρος!

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο playoffs του Europa Conference League, επέστρεψε στη δράση με εμφατική νίκη, αφού διέλυσε με 5-1 τη ΜΤΚ Βουδαπέστης για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ουγγαρίας και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή με 39 βαθμούς, ούσα στο +2 από τη δεύτερη Πάκσι που έχει ματς λιγότερο.

Με τη Φερεντσβάρος να έχει σε τρελά κέφια τον Μπαρναμπάς Βάργκα, ο οποίος δεν σκόραρε μία ή δύο φορές αλλά πέτυχε καρέ! Ο 29χρονος στράικερ άνοιξε το σκορ στο 22’ μετά την ασίστ του Μαρκίνιος, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Μπόγκναρ δέκα λεπτά αργότερα, στη μοναδική τελική τους στο πρώτο μέρος, για το 1-1 του ημιχρόνου στην «Γκρουπάμα Αρένα».

Η ανωτερότητα των γηπεδούχων, όμως, ήταν σαφέστατη και φαινόταν από… μακριά κάτι που επιβεβαιώθηκε στο δεύτερο 45λεπτο. Ο Βάργκα, όμως, δεν αστειευόταν και… πήρε το «όπλο» του. Διότι σκόραρε άλλα τρία γκολ σε έξι λεπτά και καθάρισε το παιχνίδι από νωρίς! Αρχικά, στο 52’ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Φερεντσβάρος, ενώ ένα λεπτό αργότερα το μεγάλωσε. Για να έρθει στο 58’ να… ξεχειλώσει το σκορ.

Και ο εκπληκτικός στράικερ της ομάδας του Ντέγιαν Στάνκοβιτς, έδωσε και ασίστ, φτιάχνοντας το γκολ του Λόντσαρ στο 66ο λεπτό, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 5-1.