Παρέμεινε κακός… δαίμονας ο Μεντβέντεφ (video)

Την πέμπτη ήττα του σε ισάριθμους αγώνες απέναντι στον Ντανίλ Μεντβέντεφ γνώρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς και δεν θα έχει την ευκαιρία να κυνηγήσει στη Σανγκάη τον μεγαλύτερο τίτλο της καριέρας του.

Με πολύ καλή τακτική και εξαιρετικές μπάλες ο 23χρονος Ρώσος (Νο.4), επικράτησε με 7-6 (5), 7-5 του κορυφαίου Έλληνα τενίστα (Νο.7) και πέρασε στον 6ο του διαδοχικό τελικό! Αυτή εποχή ο Μεντβέντεφ δείχνει πραγματικά ασταμάτητος!

Μετράει σερί 28-3 από τον Ιούλιο, είναι και πολύ δυνατός πνευματικά, όποιος και να είναι απέναντί του. Αρκεί να θυμηθείτε πώς πήγε να γυρίσει τον τελικό του US Open κόντρα στον Ράφα Ναδάλ…

Έδειξε τον χαρακτήρα του και σε αυτήν την αναμέτρηση, όταν ο Στεφ έκανε την ύστατη προσπάθεια να ξαναμπεί στο… κόλπο της πρόκρισης… Στον τελικό ο Ρώσος θ’ αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Σάσα Ζβέρεφ και τον Ματέο Μπερετίνι.

Κλειδί του αγώνα, πάντως, ήταν το ένατο γκέιμ του πρώτου σετ, όταν ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 0-40. Στο σημείο αυτό, όμως, ο Μεντβέντεφ, τέρας ψυχραιμίας, βρήκε το καλό του σερβίς, δραπέτευσε και τελικά το σετ κρίθηκε στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Στέφανος έκανε δύο διαδοχικά λάθη στο πιο κρίσιμο σημείο (5-5, 6-5) και ο Μεντβέντεφ έβαλε τις βάσεις για τη νίκη του.

Γενικώς ο Τσιτσιπάς υπέπεσε σε πολλά αβίαστα λάθη (31), σε αντίθεση με τον αντίπαλό του (18)…

Ο Στέφανος φεύγει με άδεια χέρια από τη Σανγκάη, αλλά έχει μεγάλη σημασία το γεγονός ότι εξασφάλισε τη συμμετοχή του στο ATP Finals, όπως και η νίκη του εναντίον του τεράστιου Νόβακ Τζόκοβιτς στα προημιτελικά.

Επόμενος σταθμός για τον Τσιτσιπά είναι η Βασιλεία (21/10), όπου θα αγωνιστεί στο τελευταίο του 500άρι για φέτος. Ακολουθούν Παρίσι (27/10) και Λονδίνο (10/11).