ΠΑΣάς στη Ριζούπολη, μετά από 37 χρόνια

Η 3η αγωνιστική της Super League ήταν φαρμακερή για τον Απόλλωνα αλλά… ιστορικά γλυκιά για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» επικράτησε με 2-1 και «έσπασε» μια δυσμενέστατη παράδοση 37 χρόνων. Η τελευταία φορά που πανηγύρισε νίκη στη Ριζούπολη ήταν το πολύ μακρινό 1981. Για την «ελαφρά ταξιαρχία» αυτή ήταν η τρίτη ήττα και -προφανώς- ο προβληματισμός μεγαλώνει.

Το πρώτο 45λεπτο ήταν μέτριο και μοιρασμένο. Αρχικά οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν αλλά χωρίς να δημιουργήσουν σοβαρές προϋποθέσεις για γκολ. Οι φιλοξενούμενοι, μετά περίπου την μισή ώρα, ισορρόπησαν και -χωρίς να θέλξουν με την απόδοσή τους- βρέθηκαν «σε θέση οδηγού», χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Λεό (41′).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν έξυπνα τα δεδομένα. Έδωσαν χώρο στον Απόλλωνα, «έκλεισαν» τους διαδρόμους προς την περιοχή τους και αναζήτησαν τη διεύρυνση του σκορ σε αντεπιθέσεις. Τα κατάφεραν στο 60′ όταν ο Λεό έκανε την πάσα και ο Νικολιάς δεν αστόχησε.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν «με την πλάτη στον τοίχο» αλλά δεν έδειξαν ικανοί να «γυρίσουν» το παιχνίδι ή τουλάχιστον να μη χάσουν. Το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 79′ με τον Ελ Χέλβε. Ακόμα και όταν οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Κάστρο (84′), ο Απόλλωνας δεν βρήκε τον τρόπο, έστω, να απειλήσει. Έτσι, το ντεμπούτο του Μοντεαγούδο στον «κυανόλευκο» πάγκο συνοδεύτηκε με ήττα. Και τη συνειδητοποίηση πως έχει πολύ δουλειά μπροστά του, για να αλλάξει τα δεδομένα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Αλμπέρτο Μοντεαγούδο): Χουάντερσον, Στάθης, Ναδάλες, Τζανετόπουλος (74′ Γκίνο), Κύργιας, Γκονζάλες (58′ Σικαμπάλα(, Τριάδης, Ντ’ Ουρζό (74′ Ελ Χέλβε), Μάντζιος, Πέδρο, Μπεντινέλι.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Νικολιάς, Μιχαήλ, Λίλα, Κάστρο, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Τσικάρσκι, Βιντάλ (86′ Σκόνδρας), Λεό (69′ Κριζμάν), Μυστακίδης (80′ Αθανασιάδης).