Περίπατο στην Ριζούπολη 0-3 τον Απόλλωνα Σμύρνης και… τετράδα ο Παναθηναϊκός

Περίπατο στη Ριζούπολη έκανε ο Παναθηναϊκός κερδίζοντας τον ουραγό Απόλλωνα Σμύρνης 3–0. Το εξ αναβολής παιχνίδι έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς να πιάσει τετράδα.

Τα πάντα έγιναν πολύ εύκολα από την αρχή με τα πέναλτι από Παλάσιος (το κέρδισε ο Αϊτόρ) και Αϊτόρ (το πήρε ο Ιωαννίδης) στο 13’ και 17’ αντιστοίχως, καθώς ο Παναθηναϊκός με το 0-2 τελείωσε το ματς.

Μέχρι να σημειώσει το τρίτο του τέρμα, το οποίο σημείωσε ο Μπαξεβανίδης με αυτογκόλ στο 87’, το «τριφύλλι» σπατάλησε πολλές ευκαιρίες.

Ο Παναθηναϊκός, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά. Αφού ο Γκατσίνοβιτς δεν μπόρεσε ολοκληρώσει την ατομική του προσπάθεια στο 7’, στο 13’ άνοιξε ο δρόμος προς τη νίκη για το «τριφύλλι». Ο Μπαξεβανίδης προσπάθησε με… καρατιά να σταματήσει τον Αϊτόρ στη σέντρα του Σάντσες και ο Παλάσιος από την άσπρη βούλα, νίκησε τον Βέρχουλστ, που διάλεξε σωστά την αριστερή του γωνία, βρήκε την μπάλα λίγο και εκείνη κατέληξε στα δίχτυα. Στο 17΄ ο Παναθηναϊκός κέρδισε νέο πέναλτι.

Ο Σάντσες εκτέλεσε πλάγιο και βρήκε τον Ιωαννίδη, ο οποίος δέχθηκε αντικανονικό μαρκάρισμα από τον Κάστρο και ο Αϊτόρ με άψογη εκτέλεση έκανε το 0-2.

Ο Απόλλων απείλησε για πρώτη φορά στο 20’, με τους Σένκεφελντ και Βιγιαφάνιες να «σβήνουν» τη σέντρα του Τσιλούλη. Μέχρι τις καθυστερήσεις, ο Απόλλων δεν κατάφερε να πατήσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Αντιθέτως, ο Παναθηναϊκός είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες. Ο Αϊτόρ έκανε συστημένη μπαλιά για τον Γκατσίνοβιτς, ο οποίος άδειασε τον Ντομίνγκες για να σιγουρέψει το γκολ, αλλά δεν μπόρεσε να πιάσει γεμάτο σουτ με το αριστερό και ο Βέρχουλστ μπλόκαρε (32’). Τέσσερα λεπτά μετά, ο Αϊτόρ ξανά έβγαλε μπροστά τους «πράσινους», πάτησε για τον Ιωαννίδη, ο οποίος είδε τον Βέλγο να αποκρούει το σουτ του.

Μετά από χαλαρή εκκίνηση, ο Παναθηναϊκός πήρε μπρος στην επανάληψη, με τον Χουάνκαρ να σεντράρει και τον Γκατσίνοβιτς να στέλνει την μπάλα λίγο έξω με κεφαλιά στο 53’.

Ο Παλάσιος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βέρχουλστ στο 62’, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες στο δεύτερο μισό. Αρχικά, την προβολή του Ιωαννίδη από κοντά στο 76’ μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Χατζηγιοβάνη και έπειτα σε κόντρα. Ο Καρλίτος μοίρασε για τον Αϊτόρ, ο οποίος γύρισε για τον Χατζηγιοβάνη, ο οποίος έκανε χλιαρό σουτ από το ύψος του πέναλτι (79’).

Αφού, ο Παναθηναϊκός δεν τελείωσε νωρίτερα το παιχνίδι, ο Απόλλων άρχισε να το πιστεύει και στο 81’ έχασε απίστευτη ευκαιρία, καθώς το συρτό σουτ του Ντάουντα από το ύψος του πέναλτι, ήταν αδύναμο και ο Διούδης μπλόκαρε. Στο 87’, ό,τι δεν έκαναν για μεγάλο διάστημα οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς το κατάφερε άθελά του ο Μπαξεβανίδης. Ο Αϊτόρ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο μπακ του Απόλλωνα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Ευαγγέλου.

Απόλλων Σμύρνης (Τζανλούκα Φέστα): Βέρλχουστ – Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Ρόγκνε, Γιακιμόφσκι (46’ Βιτλής) – Κάστρο (46’ Παμλίδης), Σίμπσαχ – Σλίβκα, Μαρτίνες (77’ Ντάουντα), Τσιλούλης (61’ Φαν Λα Πάρα)- Σίγκνιεβιτς (71’ Ιωαννίδης)

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης – Σάντσες, Βέλεθ (89’ Σιδερας), Σένκεφελντ, Χουάνκαρ – Ρούμπεν, Γκατσίνοβιτς (72’ Χατζηγιοβάνης) , Βιγιαφάνιες (72’ Κουρμπέλης) – Παλάσιος (89’ Αλεξανδρόπουλος), Αϊτόρ, Ιωαννίδης (76’ Καρλίτος)