Περίπατο στις Σέρρες ο Παναθηναϊκός 0-3

Ο Τερίμ έκανε αλλαγές, αλλά το «τριφύλλι» ήταν αποτελεσματικό

Περίπατο στις Σέρρες έκανε ο Παναθηναϊκός που με χαρακτηριστική άνεση νίκησε 3-0 τον Πανσερραϊκό στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής.

Το «τριφύλλι» είχε 8/11 αλλαγές στο βασικό σχήμα, με τον Τερίμ να πηγαίνει σε «φρεσκάρισμα» ελέω και του πρώτου ημιτελικού Κυπέλου με τον ΠΑΟΚ, ωστόσο δεν άλλαξε… συνήθειες, κερδίζοντας ένα ακόμα παιχνίδι κόντρα σε υποδεέστερο θεωρητικά αντίπαλο.

Ο Βέρμπιτς επανήλθε από τραυματισμό και άνοιξε το σκορ στο 8’, ενώ ο Παλάσιος στο 31’ πέτυχε το πέμπτο του γκολ στο πρωτάθλημα, αμφότεροι από ασίστ του Μπερνάρ.

Ο Γερεμέγεφ στις καθυστερήσεις του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, ενώ στο 45’ ο Ντάνκερλουι είχε δοκάρι για τη νεοφώτιστη ομάδα.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 50 βαθμούς και τo Σάββατο υποδέχεται την Λαμία, ενώ ο Πανσερραϊκός έμεινε στους 23 πόντους και την επόμενη αγωνιστική φιλοξενείται από τον ΟΦΗ. Ο Παναθηναϊκός πίεσε ψηλά από νωρίς, πήρε και κυκλοφόρησε καλά την μπάλα, προσπαθώντας να βρει τρόπο να διασπάσει -κυρίως από τα δεξιά με τους Βαγιαννίδη και Παλάσιος- την άμυνα του Πανσερραϊκού, ο οποίος τον περίμενε πίσω από την σέντρα.

Η… λύση για τους «πράσινους» ήρθε από μια στατική φάση, που ξεκίνησε και ολοκληρώθηκε από τον Βέρμπιτς, στο 8’. Με τον Σλοβένο εξτρέμ να κερδίζει κόρνερ από τον Στάικο και να σκοράρει με γυριστή κεφαλιά μετά την εκτέλεση του Μπερνάρ, κάνοντας το 0-1!

Με τον Παναθηναϊκό να έχει υπέρ του ψυχολογία και μομέντουμ, συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, την ώρα που οι γηπεδούχοι αναγκάστηκαν να «ξεμυτίσουν», ενώ έχασε στο 20ο λεπτό την ευκαιρία για το 0-2, όταν από τον πολύ όμορφο συνδυασμό των Μπερνάρ και Βιλένα, ο δεύτερος μπήκε από δεξιά στην περιοχή και σούταρε από διαγώνια θέση, στέλνοντας τη μπάλα για λίγο εκτός εστίας.

Η αναγκαστική αλλαγή του Διαμαντή από πλευράς Πανσερραϊκού στο 25’ διαφοροποίησε το πλάνο του Πάμπλο Γκαρσία, με την ομάδα του να μην κλείνεται να επιδιώκει να επιτεθεί από δεξιά στοχεύοντας στον Χουάνκαρ αλλά χωρίς αντίκρισμα.

Αντ’ αυτού, μάλιστα, δέχτηκε και δεύτερο τέρμα, λίγο μετά τη συμπλήρωση του ημιώρου, καθώς από την πίεση και το κλέψιμο του -κορυφαίου έως τότε- Μπερνάρ η μπάλα πήγε στον Παλάσιος που νίκησε με ωραίο πλασέ τον Χόβαν στο τετ α τετ και σημείωσε το 0-2, στο 31ο λεπτό!

Τα «λιοντάρια» δεν πτοήθηκαν από το ότι βρέθηκαν πίσω με δύο γκολ, συνέχισαν να προσπαθούν και μάλιστα έφτασαν κοντά στο να μειώσουν το σκορ στο 45’, όμως το δυνατό σουτ του Ντάνκερλουι τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Λοντίγκιν.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Πανσερραϊκό να παίζει με τον Πεταυράκη αριστερό μπακ και τον Μορέιρα να πηγαίνει στη θέση του Ουεντραόγκο, που έγινε αλλαγή επίσης λόγω προβλήματος.

Ο Τερίμ, βλέποντας την ομάδα του να μην είναι το ίδιο πιεστική με το πρώτο μέρος, έριξε στο ματς τον Κώτσιρα αντί του Βέρμπιτς στο 57’, βάζοντάς τον δίπλα σε Ζέκα και Βιλένα.

Μάλιστα, δύο λεπτά μετά, ήταν εκείνος που έκλεψε και επιτέθηκε κατά μέτωπο, σουτάροντας με δύναμη, για να αποκρούσει ο Χοβάν ενώ στην εξέλιξη ο Παλάσιος σούταρε με τη μία από δύσκολη γωνία, στέλνοντας τη μπάλα άουτ…

Η συνέχεια δεν περιλάμβανε κάποια αξιόλογη φάση ενώ μπαίνοντας στην τελική ευθεία το παιχνίδι μετατράπηκε σε… Χοβάν-Παναθηναϊκός, με «νικητή» τον πρώτο. Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε τόσο την κεφαλιά του Βιλένα όσο και το σκαστό σουτ του Μπερνάρ, στο 74ο λεπτό. Ίδια ήταν η κατάληξη και στο τετ α τετ του Χοβάν με τον Μπερνάρ στο 82’, ενώ έξι λεπτά μετά ήταν η σειρά του Ζέκα να αστοχήσει.

Τελικά ο Γερεμέγεφ από τον πάγκο επιβεβαίωσε την επαφή του με τα αντίπαλα δίχτυα, αφού από ένα σουτ του Μαντσίνι η μπάλα κόντραρε πάνω του, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για το τελικό 0-3!

Στην φάση του 0-1, ο διαιτητής Βεργέτης έκρινε ότι δεν υπάρχει φάουλ του Ακαϊντίν στον Ουεντραόγκο, μετά και την εισήγηση του Τζήλου από το VAR. Άλλη δύσκολη φάση δεν υπήρξε στο ματς.

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία) : Χοβάν, Ντάνκερλουι, Θυμιάνης, Μπέργκστρεμ, Διαμαντής (25′ λ.τ. Σοφιανός), Ουεντραόγκο (46′ Πεταυράκης), Στάικος (83′ Γούλερι), Ουάρντα, Μορέιρα, Τομάς (69′ Χατζηστραβός), Άλεξιτς (69′ Μπετανκόρ).

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Ακαϊντίν, Ούγκο, Χουάνκαρ, Ζέκα, Βιλένα (89′ Μαντσίνι), Μπερνάρ (84′ Σένκεφελντ), Παλάσιος (84′ Λημνιός), Σπόραρ (89′ Γερεμέγεφ), Βέρμπιτς (57′ Κώτσιρας).