Πέταξε το +10 ο Παναθηναϊκός κι έχασε στην παράταση 92-87 από την Παρτίζαν

Οι "πράσινοι" αγκάλιασαν τη νίκη αλλά έπαθαν μπλακ άουτ στο τέλος

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +10 στο 36ο λεπτό στο Βελιγράδι απέναντι στην Παρτίζαν, αλλά ισοφαρίστηκε και στο τέλος έχασε στην παράταση (92-87).

Οι «πράσινοι» έπεσαν στο 6-5 και χάνοντας το σερί 4 ροζ φύλλων που έτρεχαν στην Ευρωλίγκα!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν χάρμα ιδέσθαι για 36 λεπτά και έφθασε στο υπέρ της 63-73. Παρόλα αυτά, κάποιες κακές επιλογές στην επίθεση αλλά και η ξαφνική «αφύπνιση» του Κέβιν Πάντερ έβαλαν ξανά στο ματς τους Σέρβους, οι οποίοι έκλεισαν την κανονική διάρκεια με επιμέρους σκορ 7-0 ισοφαρίζοντας σε 78-78.

Στην παράταση, οι γηπεδούχοι με την καυτή «Stark Arena» στο πλευρό τους βρήκαν τις λύσεις που έψαχναν, ο Παναθηναϊκός AKTOR έχασε μεγάλο μέρος της ενέργειάς του και τελικά γνώρισε την ήττα.

Για τους «πράσινους», ξεχώρισε ο Κέντρικ Ναν, που έκανε μεγάλο ματς με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Σπουδαίο ματς με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ έκανε ο Ματίας Λεσόρ, ενώ πληθωρικός ήταν και πάλι ο Τζέριαν Γκραντ με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα. 13 πόντους μαζί με 7 ριμπάουντ μέτρησε ο φανερά κουρασμένος Ντίνος Μήτογλου, ενώ 12 είχε ο Μάριους Γκριγκόνις.

Από πλευράς της Παρτίζαν, που ανέβηκε στο 5-6, τεράστια εμφάνιση έκανε ο MVP του αγώνα Ζακ ΛεΝτέι με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ 16 πόντους και 7 ριμπάουντ έβαλε ο κομβικός στην τέταρτη περίοδο Πι Τζέι Ντοζίερ και 13 πόντους ο ηγετικός στο τέταρτο δεκάλεπτο Κέβιν Πάντερ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά και επιτέθηκε στο καλάθι με Μήτογλου, Λεσόρ για το 5-6, ενώ ο Σλούκας έβαλε γκολ φάουλ για το 7-9. Οι πράσινοι έβγαζαν εξαιρετικές άμυνες και έκαναν κλεψίματα, με τον Γκραντ να κερδίζει τρεις βολές για το 7-12. Ο ΛεΝτέι ήταν… όαση για την Παρτίζαν με συνεχόμενους πόντους για τους Σέρβους και μείωσε σε 9-12, όμως ο Γκριγκόνις απάντησε με τρίποντο για το 9-15. Ο ΛεΝτέι ήταν και πάλι εκεί, ρίχνοντας τη διαφορά στους 4 (11-15) με καλάθι από κοντά, με τον Γκριγκόνις να απαντά για το 11-17. Δύο βολές του Καμίνσκι διαμόρφωσαν το 13-17, ενώ ο Γκραντ απάντησε για το 13-19. Ο Σλούκας έκανε λάθος και ο Καμπόκλο κάρφωσε, ενώ ο Αβράμοβιτς έβαλε δύσκολο τρίποντο για το 18-19. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 20-21.

Με τρίποντο του Γκριγκόνις, ο Παναθηναϊκός  πήγε ξανά στο +4 στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου (20-24), ενώ ο Ναν απάντησε στις βολές του Βούκτσεβιτς και στο λέι απ του Αβράμοβιτς για το 24-28! Ο Αμερικανός γκαρντ έδωσε και ωραία ασίστ για το γκολ φάουλ του Μπαλτσερόφσκι, που διαμόρφωσε το 24-31, ενώ με μία βολή υπέγραψε το 24-32. Ντοζίερ και Νάναλι μείωσαν σε 28-34 για την Παρτίζαν, με τον Μπαλτσερόφσκι να απαντά με βολές για το 28-36. Ο τρομερός ΛεΝτέι έβαλε τρίποντο και φάουλ μειώνοντας σε 32-36, ενώ μετά από σπάνιο λάθος του Γκραντ ο Σμάιλαγκιτς έφερε το ματς στο καλάθι (34-36). Ο ΛεΝτέι ξαναπήρε τη σκυτάλη και ισοφάρισε σε 36-36, ενώ ο Σμάιλαγκιτς κάρφωσε για το 39-36 , με τον Λεσόρ να απαντάει εντυπωσιακά για το 39-38 του ημιχρόνου.

Μετά από συνεχόμενα λάθη στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η Παρτίζαν πήγε για πρώτη φορά στο -5 (43-38) χάρη σε Ντοζίερ και Νάναλι. Ο Λεσόρ έβαλε δύο σερί καρφώματα για το 45-42, όμως ΛεΝτέι και Σμάιλαγκιτς διαμόρφωσαν το 48-42. Ο Γκραντ έβαλε λέι απ μειώνοντας σε 48-44, ενώ ο Λεσόρ έβαλε κάρφωμα και φάουλ για το 48-47. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με βολή του Μήτογλου σε 50-50, ενώ λίγο αργότερα πέρασε ξανά μπροστά με φοβερό Ναν (52-54). Ο Μήτογλου μετά από εντυπωσιακό στοπ του Λεσόρ υπέγραψε το 54-56 στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Με καλάθι του Γκριγκόνις, ο Παναθηναϊκός πήγε στο +4 στις αρχές της τέταρτης περιόδου (54-58), ενώ ο Λεσόρ κάρφωσε εκ νέου για το 54-60. Ο Μήτογλου με γκολ φάουλ έγραψε το 54-62 χάνοντας τη βολή, και ο Ναν έκλεψε και κάρφωσε για την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς (54-64). Δύο κακές επιθέσεις των «πρασίνων» έφεραν ένα επιμέρους σκορ 5-0 για την Παρτίζαν, που μείωσε σε 59-64 με Ντοζίερ και Καμπόκλο, όμως ο Ναν έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 59-67! Μήτογλου και Λεσόρ είχαν απαντήσεις στα καλάθια της Παρτίζαν, με το σκορ να πηγαίνει στο 63-73. Τρεις σερί βολές για τους Σέρβους, διαμόρφωσαν το 66-73, ενώ ο Καμπόκλο κάρφωσε για το 68-73. Ο Γκραντ έβαλε ένα απίστευτης δυσκολίας τρίποντο για το 71-78, με την Παρτίζαν να απαντά με 7 σερί πόντους του Πάντερ για το 78-78. Οι Σέρβοι έχασαν την τελευταία επίθεση, ο Γκριγκόνις σκόραρε από το κέντρο αλλά το καλάθι ήταν εκπρόθεσμο και το ματς πήγε στην παράταση.

Στην παράταση, Καμπόκλο και Μήτογλου αντάλλαξαν καλάθια για το 80-80, ενώ ο Ντοζίερ έβαλε μπροστά τους Σέρβους με δύο σερί δύσκολα καλάθια (84-80). Ο Παναθηναϊκός AKTOR έκανε κακές επιλογές και η Παρτίζαν βρέθηκε στο +8 (88-80) με τον Άντζουσιτς. Ο Ναν απάντησε και μείωσε σε 88-83 με τρίποντο, ενώ Λεσόρ και Σλούκας έβαλαν από μία βολή για το 88-85. Η Παρτίζαν έμεινε ψύχραιμη και πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-38, 54-56, 78-78 (κ.δ.), 92-87 (παρ.)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς 2, ΛεΝτέι 23 (8/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Αβράμοβιτς 5 (1), Πάντερ 13 (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ), Σμάιλαγκιτς 7 (4 ριμπάουντ), Γιάραμαζ, Νάναλι 7, Άντζουσιτς 2 (8 ριμπάουντ), Ντοζίερ 16 (5/7 δίποντα, 2/5 τρίποντασ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Πονίτκα, Καμίνσκι 5 (1), Καμπόκλο 12 (5/6 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Βιλντόσα, Μπαλτσερόφσκι 7, Σλούκας 6 (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη), Γκραντ 14 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ναν 19 (5/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεσόρ 16 (7/11 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γκριγκόνις 12 (2), Μήτογλου 13 (5/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Μαντζούκας.

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτίζαν: 30/48 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 14/18 βολές, 37 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού AKTOR: 26/49 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 20/26 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 11 επιθετικά), 20 ασίστ, 11 κλεψίματα, 12 λάθη, 5 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Παναθηναϊκός AKTOR έχει μια πολύ απαιτητική διαβολοβδομάδα μπροστά αφού θα παίξει κατά σειρά με την Αναντολού Εφές (εκτός) και τη Ρεάλ Μαδρίτης (εντός), ενώ η Παρτίζαν θα παραμείνει στη Stark Arena για να αντιμετωπίσει τη Μονακό και την Αρμάνι Μιλάνο.