Πινγκ πονγκ: Σπουδαία νίκη στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ο Σγουρόπουλος (video)

Ο Γιάννης Σγουρόπουλος εντυπωσιάζει και στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης της Βουδαπέστης συνεχίζοντας από το κυρίως ταμπλό του απλού ανδρών. Πήρε την πρόκριση τη Δευτέρα μέσα από δύο προκριματικές φάσεις και μάλιστα με περιπετειώδη τρόπο.

Στον καθοριστικό νοκ άουτ προκριματικό έκαμψε τον εξαιρετικό Ρουμάνο Ράρες Σίπος με το…αγαπημένο του σκορ: 4-3! Νίκησε για πολλοστή φορά κρίσιμο ματς στα 7 σετ και για τρίτη μάλιστα με αντίπαλο τον Σίπος. Στο τελευταίο σετ ο αθλητής του Κώστα Βατσακλή έσωσε συνολικά τρία ματς πόιντς και με την ηρεμία που τον διακρίνει πέρασε τα χτυπήματά του για να επικρατήσει στην παράταση (11-9, 6-11, 11-13, 8-11, 11-7, 11-6 και 15-13).

Νωρίτερα, είχε πάρει την πρωτιά στον όμιλό του με το ευρύ 4-0 απ΄έναντι στον Αιγύπτιο επικεφαλής Καλίν Ασάρ και σήμερα στις 16:00 αντιμετωπίζει στους “128” το 3ο φαβορί του απλού ανδρών, τον αριστερόχειρα Κινέζο Λιν Γκαογιουάν. Ο Παναγιώτης Γκιώνης, που ήταν απευθείας στο κυρίως ταμπλό παίζει στις 14:20 για τον ίδιο γύρο κληρώθηκε με τον Ρουμάνο Χόνορ Σοκς, ενώ η Κατερίνα Τόλιου, που πήρε την πρ΄΄οκριση από όμιλο, συναντά νωρίς το μεσημέρι την Ουγγαρέζα Ντόρα Μάνταραζ.

Η διεθνής ομοσπονδία του αθλήματος πρόβαλλε στα social media την επιτυχία του Σγουρόπουλου απέναντι στον Σίπος, μίλησε για μεγάλη νίκη και δημοσίευσε όμορφο μονόλεπτο βίντεο

Sgouropoulos vs Sipos | Match Review

Big victory for Ioannis Sgouropoulos (GRE) as he overcame Rares Sipos (ROU) 15-13 in the deciding game to make his way to the main draw of #ITTFWorlds2019! #NotJustPingPong