Πλησιάζει η Καλαμάτα 2-0 τον Ηρόδοτο στο -3 από την πρώτη θέση

Με τον καλύτερο τρόπο εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Λεβαδειακού η Καλαμάτα, η οποία διεύρυνε το νικηφόρο της σερί με 2-0 επί του Ηροδότου και βρίσκεται πλέον στο -3 από την πρώτη θέση. Το συγκρότημα του Νίκου Αναστόπουλου μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα και στο 14΄ είχε την πρώτη της ευκαιρία στο ματς, με το σουτ του Παυλίδη…

Αυτό το οποίο δεν κατάφερε να πετύχει σε εκείνο το χρονικό σημείο η «Μαύρη Θύελλα», το πέτυχε στο 21΄ χάρη σε ένα άπιαστο σουτ του Τάτου. Από το σημείο εκείνο και μετά η Καλαμάτα πίεσε για να φτάσει σε ακόμα ένα γκολ, ο Ηρόδοτος όμως ήταν αυτός που στο 35΄ άγγιξε το 1-1, το σουτ όμως του Κατίδη σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Ταϊρη.

Στο 39΄ έγινε το 2-0 με τον συνήθη ύποπτο Γιάννη Λουκίνα… Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με το 2-0 να διατηρείται ως έχει μέχρι την λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 56΄ η Καλαμάτα κέρδισε πέναλτι με τον Λουκίνα, ο Τάτος όμως αντί για τα δίχτυα έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ…

Εργοτέλης – ΟΦ Ιεράπετρας 1-3

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στο 2022 ο ΟΦ Ιεράπετρας, ο οποίος πέτυχε την δεύτερη του εκτός έδρας νίκη αυτή τη φορά στο Ηράκλειο σε βάρος του Εργοτέλη. Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη ήταν αυτή που αιφνιδίασε τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 2΄ προηγήθηκε στο σκορ χάρη σε τέρμα του Αντερέγκεν.

Οι Ηρακλειώτες κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα στο 7΄ με τον Κωστανάσιο. Από το σημείο εκείνο και μετά οι παίκτες του Νίκου Μπαδήμα ήταν αυτοί, οι οποίοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να έχουν δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση στην εστία του Καραγκιόζη. Αντίθετα η ομάδα του Λασιθίου εκμεταλλευόμενη με τον καλύτερο τρόπο τις αντεπιθέσεις κατάφερε στο 35΄ να επανακτήσει το προβάδισμα στο σκορ με τέρμα που πέτυχε ο Βουό.

Στο διάστημα που ακολούθησε δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, το οποίο ήταν και το τελικό του ημιχρόνου.  Στην επανάληψη ο Εργοτέλης προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση, ο ΟΦ Ιεράπετρας όμως κατάφερε στο 63΄ να κάνει το 1-3, με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Αντερέγκεν.

Διαγόρας – Χανιά 2-2

Στο 24΄   ο Διαγόρας κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, χάρη σε εκτέλεση φάουλ του Ζούνη.

Από το σημείο εκείνο και μετά τα Χανιά προσπάθησαν να αντιδράσουν και να φτάσουν στην ισοφάριση, στο 37΄  χάρη σε πλασέ του Μπαϊροβιτς. Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου, μετά το 1-1 έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 42΄  για να κάνει το 1-2, το πλασέ όμως του Μπαϊροβιτς έφυγε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Μπίντση.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο ματς κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα σε δύο περιπτώσεις να φτάσουν κοντά στο γκολ, χωρίς όμως να το πετύχουν… Στο 64΄  η ομάδα του Γιάννη Προβίδα κατάφερε να πάρει και πάλι το προβάδισμα στο σκορ, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι Μπαστιάνο, πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Μπαστιάνος από τον Φόμπι ο οποίος αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, τα Χανιά κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα στο 84΄  με τον Βασιλόγιαννη να ευστοχεί στο πέναλτι που υπέπεσε ο Τοπάλ, διαμορφώνοντας το 2-2.