Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς – Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 117-119 (videos)

“Σκούπισαν” τους Μπλέιζερς κι έγραψαν ιστορία οι Γουόριορς. Ξέφυγαν κι από την ασφυκτική πίεση που είχαν τα ξημερώματα στο εκτός ΄έδρας ματς, νίκησαν στην παράταση με 119-117 και με συνολικό σκορ κατέκτησαν τον τίτλο στη Δύση περνώντας παράλληλα στον τελικό του ΝΒΑ.

Η ομάδα του Στιβ Κερ προκρίθηκε για πέμπτη συνεχόμενη φορά στους τελικούς και ισοφάρισε ρεκόρ που κρατούσαν οι Μπόστον Σέλτικς από την σεζόν 1956-1957! Επιπλέον, ετοιμάζεται για τον τρίτο σερί τίτλο της κι αν τον καταφέρει θα πα΄ρει ξανά θέση στα ιστορικά βιβλία του κορυφαίου πρωταθλήματος. Η μόνιμη πρωταθλήτρια της Δύσης την τελευταία 5ετία περιμένει στους τελικούς είτε τους Μπακς του Αντετοκούνμπο είτε τους Ράπτορς του Λέοναρντ.

Στο τέταρτο ματς της σειράς με τους Μπλέιζερς, ο Στεφ Κάρι κράτησε μόνος του τους Γουόριορς και έφερε το ματς από το -17 στην παράταση. Εκεί ο Ντρέιμοντ Γκριν πέτυχε το σουτ-«μαχαιριά» στα 38″ για τη λήξη, ο Λίλαρντ αστόχησε και οι Γουόριορς έφτασαν στην καθοριστική νίκη με ανατροπή.

Ο Κάρι είχε 37 πόντους, 13 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Για τους ηττημένους δεν έφτανε το εξαιρετικό παιχνίδι με 30 πόντους και 12 ριμπάουντ του Λέοναρντ, ούτε και οι 28 πόντοι με 12 ασίστ του Λίλαρντ.