Πού είσαι Δώνη να δεις τα χάλια του Παναθηναϊκού 1-0 σφαλιάρα στην Τρίπολη

Πού είσαι Δώνη να δεις τα χάλια του Παναθηναϊκού. Το τριφύλλι, γνώρισε την ήττα 1-0 από τον Αστέρα στην Τρίπολη, εμφανίζοντας πολλά προβλήματα σε όλες τις γραμμές του. Η γκολάρα του εκπληκτικού Ριέρα στο 73΄ έκρινε την τύχη της αναμέτρησης. Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες, πρώτα οι φιλοξενούμενοι με φάουλ του Καρλίτος, και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με βολέ του Χρήστου Τασουλή.

Οι πράσινοι είχαν άθλια εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά μετά την αποχώρηση του Κουρμπέλη «κόπηκαν στα δύο» με συνέπεια οι Αρκάδες να κάνουν ό,τι θέλουν στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλός ένα μισάωρο στο πρώτο ημίχρονο (από το 15’ και μετά) με τον Καρλίτος να δείχνει θετικά στοιχεία, αλλά αυτό δεν έφτανε.

Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο ματς και πριν συμπληρωθεί καν το πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να δημιουργήσει δύο υποσχόμενες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.

Στο 3’ με τον Αλί Μπαμπά όπου ο Βέλεθ έσωσε με κεφαλιά πάνω στη γραμμή και στο 9’ με το σουτ του Ρεγκίς που έδιωξε εντυπωσιακά ο Διούδης.

Μετά το πρώτο 15λεπτο (πρώτο σουτ του Παναθηναϊκού με τον Καρλίτος έξω από την περιοχή) οι πράσινοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και κυριάρχησαν στο γήπεδο με μπροστάρη τον Ισπανό επιθετικό.

Στο 26’ η μπάλα τράνταξε το κάθετο δοκάρι στην εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Καρλίτος, το πλασέ του οποίου έσωσε στη γραμμή ο Πασαλίδης στο 29’.

Νωρίτερα (22’) ο Παναθηναϊκός είχε προειδοποιήσει από στατική φάση, με τον Παπαδόπουλο να αποκρούει στη γραμμή της εστίας του από καραμπόλα διαρκείας.

Συνολικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το τριφύλλι να είναι ανώτερο στη μεγαλύτερη διάρκεια και τον Καρλίτος να δεσπόζει στο γήπεδο, έχοντας τις πέντε από τις επτά τελικές του Παναθηναϊκού στο ενεργητικό του!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δυσκολευόταν να βρει χώρους και ο Αστέρας Τρίπολης «χτύπησε» στο τρανζίσιον με τον Τιλίκα να βγάζει έξοχη πάσα στον Ριέρα που απέφυγε τον Πούγγουρα και πλάσαρε στα δίχτυα στο 73’ (1-0).

Οι γηπεδούχοι μάλιστα λίγο έλειψε να διπλασιάσουν τα τέρματά τους αλλά η βολίδα του Τιλίκα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Διούδη.

Ο Καρλίτος εγκλωβίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ η αποχώρηση του Κουρμπέλη έκοψε την ομάδα στα δύο, με τους πράσινους να μην έχουν ούτε μία τελική στο δεύτερο μισό του ματς, γνωρίζοντας την ήττα στην πρεμιέρα.

Ο Τάσος Σιδηρόπουλος δεν αντιμετώπισε προβλήματα, δεδομένου ότι δεν υπήρξε η δύσκολη φάση. Σωστά αποβλήθηκε ο προπονητής των γηπεδούχων Μίλαν Ράσταβατς.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Άλβαρες (71’ Τασουλής), Πασαλίδης, Σουάρεθ, Μουνάφο (72’ Μπόρχα Φερνάντεθ), Μπελόκ (56’ Βαλιέντε), Κρέσπι (90+3’ Γκαρσία), Αλί Μπαμπά (56’ Τιλίκα), Ριέρα, Μπαράλες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντάνι Πογιάτος): Διούδης, Σάντσες, Βέλεθ, Πούγγουρας, Μαυρομμάτης (86’ Ζαγαρίτης), Κουρμπέλης (70’ Αλεξανδρόπουλος), Αγιούμπ, Σερπέζης (60’ Μπουζούκης), Σαβιέρ (71’ Χατζηγιοβάνης), Καρλίτος, Μακέντα.