Πρεμιέρα με… τεσσάρα

Η ομάδα του Γιάννης Χατζηνικολάου έδειξε διάθεση στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και είχε ως μεγάλους πρωταγωνιστές τον Μανιά, ο οποίος σημείωσε δύο τέρματα (19’ και 29’) και τον Αγγελούδη, ο οποίος είχε ένα τέρμα (54’) και μία ασίστ στο τέταρτο τέρμα των Μακεδόνων από τον Σταμπολζίεφ (72’).

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης άρχισαν με… αργό τέμπο, καθώς οι «κίτρινοι» προσπάθησαν να… βρουν τα… πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, στην πρώτη καλή στιγμή που δημιούργησαν άνοιξαν το σκορ με τον Μανιά, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κάθετη μπαλιά του Τριανταφυλλάκου και με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-0.

Επτά λεπτά αργότερα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε κοντά στο δεύτερο τέρμα της, αλλά το σουτ του Τριανταφυλλάκου από το ύψος της περιοχής σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Γιάνεφ. Ότι δεν κατάφερε ο νεαρός μέσος, το πέτυχε ο Μανιάς στο 29’ πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Άρη.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως και το πρώτο, ήτοι με γρήγορο γκολ από τους «κίτρινους». Αυτή τη φορά… δράστης ήταν ο Αγγελούδης, ο οποίος με σουτ από το ύψος της περιοχής ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 και στο 72’ ο Σταμποζλίεφ σε κενή εστία διαμόρφωσε το 4-0.

Άρης: Μπουζάνης (31’ Καράδαης), Κύργιας, Πουλίδο, Oικονομόπουλος, Τριανταφυλλάκος, Παπαδόπουλος, Μαργαρίτης, Καλούδης (31’ Ψυχογιός), Σταυρόπουλος, Μανιάς, Καραγιάννης (31’ Κοτσαρίδης).
Άρης (Β’ ημίχρονο): Καράδαης (60’ Γκέλης), Αγγελούδης, Σουνάς, Κοτσαρίδης (60’ Σταμπολζίεφ), Γκόλιας, Ψυχογιός (60’ Αχείμαστος), Νταμαρλής, Ηρακλής, Ρένια, Έλσνερ, Αντωνιάδης.

Πιρίν: Γιάνεφ, Λαπάντοφ, Φιντάνιν, Γκούτσεφ, Βιτάνοφ, Νικόλοφ, Λαζάροφ, Παναγιότοφ, Μάρτσεφ Β., Μπλιζνάκοφ, Πετρόφ.