Πρόκριση σε… δύο δόσεις για Τσιτσιπά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέρασε στον 2ο γύρο του Queen’s ολοκληρώνοντας με 6-3, 7-5 αυτό που είχε ξεκινήσει το βράδυ της Τετάρτης κόντρα στον Κάιλ Έντμουντ.

Το παιχνίδι ήταν προγραμματισμένο για την Τρίτη ωστόσο αναβλήθηκε λόγω βροχής.  Τελικά άρχισε το βράδυ της Τετάρτης για να διακοπεί ξανά στο 3-3 του δεύτερου σετ κι ενώ ο Στέφανος είχε κατακτήσει το πρώτο σετ. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας δεν έχασε την συγκεντρωσή του παρά τη διακοπή και τελείωσε τη δουλειά στα δύο σετ.

Ο Τσισιπάς ήταν εντυπωσιακός από την γραμμή του σερβίς, ενώ κατάφερε να σώσει και τα δύο break point που είχε ο αντίπαλός του. Ο Στέφανος πήρε τη νίκη με δραματικό τρόπο αφού χρειάστηκε τσάλεντζ στο 7ο ματς πόιντ προκειμένου να πάρει τη νίκη.

Η αγωνιστική μέρα δεν τελειώνει εδώ για τον Τσιτσιπά που περίπου στις 17:00 θα αναμετρηθεί με τον Ζερεμί Σαρντί για τον 2ο γύρο του τουρνουά!

Αυτή ήταν η 33η φετινή νίκη για τον Στέφανο που βρίσκεται στην κορυφή της σχετική λίστας ξεπερνώντας τον Ράφα Ναδάλ.

Στο μεταξύ, με αφορμή τη δύσκολη στιγμή στην πρώτη μέρα του αγώνα του με τον Έντμουντ στον 1ο γύρο στο Queen’s στο Λονδίνο και το μπαλάκι, που έριξε κατά λάθος πάνω στο μέτωπο επόπτη, κυκλοφόρησε μπλουζάκι κι έχει μεγάλη ζήτηση. Το t-shirt μάλιστα αναφέρει και το Γουίμπλετον μία που το ιστορικό γκραν σλαμ πλησιάζει.