Πρώτη νίκη της Κρεμονέζε στο πρωτάθλημα 2-1 τη Ρόμα

Πανηγυρίζει η Κρεμονέζε! Η ομάδα από την Κρεμόνα έφθασε σήμερα στο παρθενικό της τρίποντο στη φετινή Serie A, επικρατώντας 2-1 της απογοητευτικής Ρόμα για την 24η αγωνιστική του Καμπιονάτο!

Το πρώτο… σοκ για τους «τζιαλορόσι» ήρθε στο 17ο λεπτό, όταν ο Τσατζού με μια υπέροχη «οβίδα», λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Η απάντηση των Ρωμαίων άργησε αρκετά, καθώς, σε μία από τις ελάχιστες καλές στιγμές τους στο παιχνίδι έκαναν το 1-1 με τετ-α-τετ του Σπινατσόλα στο 71ο λεπτό, και ενώ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ζοσέ Μουρίνιο αποβλήθηκε για έντονες διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές!

Το τελικό 2-1 υπέρ της Κρεμονέζε, διαμορφώθηκε στο 82ο λεπτό από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσόφανι, χαρίζοντας έτσι ένα σπουδαίο τρίποντο στην ομάδα του, η οποία μετά από πολλές αγωνιστικές ξεκόλλησε από τον πάτο του βαθμολογικού πίνακα. Η Ρόμα από την άλλη, έμεινε στην 5η θέση της βαθμολογίας, χάνοντας την ευκαιρία να προσπεράσει τη συμπολίτισσα Λάτσιο.