Πρώτο γκολ για Βέργο, πρώτη θέση για ΠΑΟ (video)

Με το παρθενικό γκολ του Βέργου στα πράσινα (75′) ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Κισσαμικό 2-1 και πέρασε πρώτος στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Οι «πράσινοι» έχασαν πάρα πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο για να «καθαρίσουν» τη νίκη αλλά στο δεύτερο ημίχρονο τα χρειάστηκαν από την κρητική ομάδα που ισοφάρισε και έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό, με τον Διούδη να παίζει σημαίνοντα ρόλο στην έκβαση του ματς.

Ο Γιώργος Δώνης περιόρισε το ροτέισον του Παναθηναϊκού συγκριτικά με το προηγούμενο ματς του Κυπέλλου με την Ιεράπετρα και παρέταξε το «τριφύλλι» σε σχηματισμό 3-5-2, με τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια, τους Παντελάκη, Πούγγουρα και Οικονόμου στην τριάδα των στόπερ, τον Αποστολάκη δεξιό φουλ μπακ και τον Χατζηθεοδωρίδη στον αντίστοιχο ρόλο από αριστερά, τον Τζανδάρη αμυντικό μέσο με τους Κάτσε και Στάικο μπροστά του ως 8άρια, και τους Εμμανουηλίδη και Βέργο επιθετικό δίδυμο.

Οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς από το πρώτο λεπτό και είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο τέταρτο του αγώνα είχε ένα γκολ (7’) κι ένα δοκάρι (3’) από τον Εμμανουηλίδη, αλλά και μία μεγάλη ευκαιρία με τον Βέργο (13’).

Ειδικότερα ο Εμμανουηλίδης που εκμεταλλεύτηκε την απομάκρυνση-δώρο του τερματοφύλακα Δασκαλάκη και άνοιξε το σκορ (0-1), έμοιαζε με «τούρμπο» σε κάθε ενέργειά του και αποτελούσε μόνιμη απειλή για τα μετόπισθεν των γηπεδούχων, έχοντας την αμέριστη συμπαράσταση του Κώστα Αποστολάκη με τις σέντρες «ξυράφι» που έβγαζε από τη δεξιά πλευρά.

Μέχρι το φινάλε του πρώτο ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός είχε τουλάχιστον άλλες πέντε κραυγαλέες φάσεις για γκολ, με τους Εμμανουηλίδη και Βέργο να αστοχούν από εξαιρετικά πλεονεκτικές θέσεις.

Ο Αποστολόπουλος είδε τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Διούδη στο 17’ στην πρώτη τελική των γηπεδούχων στο ματς, ενώ ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού απέκρουσε τετ α τετ με τον Ρίσκι στο 38’.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κισσαμικός αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό κι έφτασε στην ισοφάριση στο 54’ με τακουνάκι του Ρίσκι σε φάση διαρκείας και σουτ του Τεγούση, κι ενώ δύο λεπτά νωρίτερα είχε ακυρωθεί γκολ του Ρίσκι για χέρι του Αποστολόπουλου στο ξεκίνημα της φάσης.

Τρία λεπτά αργότερα (57’) οι «πράσινοι» κέρδισαν πέναλτι σε γύρισμα του Βέργου που σταμάτησε στο χέρι του Σισέ, αλλά ο τερματοφύλακας Δασκαλάκης πήρε προσωπική ρεβάνς για το λάθος του στο πρώτο γκολ και απέκρουσε σωτήρια την εκτέλεση του Βέργου.

Στο 75’ ο Βέργος πήρε το αίμα του πίσω από το χαμένο πέναλτι και έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό με 2-1 με κοντινή προβολή, παίρνοντας το… ριμπάουντ μετά το γυριστό σουτ του Παντελάκη και την εντυπωσιακή απόκρουση του Δασκαλάκη.

Δύο λεπτά αργότερα (77’) ο Διούδης έσωσε με το πόδι πλασέ του Αρναρέλλη μέσα από την περιοχή.

Α.Ο.Χ. ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Αλ. Βοσνιάδης): Δασκαλάκης, Σάλιακας (78’ Τόλι), Σισέ, Φαζόν, Καραγεώργης, Τεγούσης (55’ Σελινιωτάκης), Γκίνι, Καραγιάννης (70’ Αρναρέλλης), Βρεττός, Αποστολόπουλος, Ρίσκι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γ. Δώνης): Διούδης, Παντελάκης, Πούγγουρας, Οικονόμου, Αποστολάκης (59’ Καμπετσής), Τζανδάρης, Κάτσε (59’ Μπουζούκης), Στάικος, Χατζηθεοδωρίδης, Εμμανουηλίδης (74’ Χατζηγιοβάνης), Βέργος