Ψάχνει το γκολ και …ψάχνεται ο Άρης

Έπειτα από ένα μέτριο παιχνίδι, Απόλλων Σμύρνης και Άρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι δίχως τέρματα στο «Γεώργιος Καμάρας», σε αναμέτρηση για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Αποτέλεσμα που κράτησε στην ουρά της βαθμολογίας την «Ελαφρά Ταξιαρχία» κι εκτός εξάδας την ομάδα του Άκη Μάντζιου.

Το γκολ αγνοείται για τους κιτρινόμαυρους για μια ακόμη φορά, οι οποίοι έμειναν για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς να βρουν δίχτυα, αγνοούν τη νίκη μέσα στο 2022 και άφησαν δυο πολύτιμους βαθμούς στην Αθήνα, μένοντας πίσω στην κούρσα των πλέι οφ, με 22 βαθμούς.

Οι κιτρινόμαυροι ένα ολόκληρο ημίχρονο, έδειξαν καλύτερη εικόνα στο β΄  μέρος, όμως δεν είχαν την ουσία του γκολ και έμειναν στο μηδέν.

Στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες άργησαν πολύ να βρουν ρυθμό, με τον Άρη να ανεβάζει αισθητά την απόδοση του μετά το μισάωρο, χωρίς ωστόσο να βρίσκει αντίστοιχες τελικές προσπάθειες. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι επιστράτευσαν την δύναμη, ενώ ο Άκης Μάντζιος παρά τις αλλαγές δεν κατάφερε να βρει το γκολ που επιδίωκε για να πάρει το «διπλό» στην Ριζούπολη.

Το παιχνίδι έγινε…ροντέο!

Οι Θεσσαλονικείς πίεσαν στα τελευταία λεπτά, ωστόσο στις αντεπιθέσεις η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έχασε δυο σπουδαίες ευκαιρίες με τους Ρατζίβ φαν λα Πάρα και Μικαλάι Σίγκνεβιτς που, όμως, αστόχησαν απελπιστικά.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Βέρχουλστ πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση σε κεφαλιά του Γιάκουμπ Μπράμπετς, με το 0-0 να μένει μέχρι το τέλος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μάρκο Γκρότε): Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Μπαξεβανίδης, Ρόγκνε, Άλβες, Φάμπρι, Παμλίδης (77’ Φαν λα Πάρα), Σλίβκα, Γιαννιώτας (46’ Μαρτίνες), Παπαγεωργίου (85’ Φατιόν), Ιωαννίδης (68’ Σίγκνεβιτς).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Γκάμα, Μπράμπετς, Ματίγια (64’ Εντιαγέ), Μαντσίνι, Φαμπιάνο, Μπερτόγλιο (86’ Χαϊροβιτς), Ματέο (70’ Λόπεθ), Σάσα (64’ Τζέγκο).