Σε ρυθμούς Ζίβκοβιτς ο ΠΑΟΚ 3-0 τον Αστέρα Τρίπολης

Δυο γκολ ο Σέρβος, δυο ασίστ ο Σβαμπ απέναντι στους Αρκάδες

Σε ρυθμούς Ζίβκοβιτς χόρευε ο ΠΑΟΚ και συνέτριψε 3-0 τον Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα. Παρά το γεγονός πως ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε σε αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα, ο «δικέφαλος του βορρά» έπαιξε κατά διαστήματα καλό και γρήγορο ποδόσφαιρο, έχοντας ως πρωταγωνιστές εκτός από τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς που πέτυχε δύο γκολ, τον Στέφαν Σβαμπ που μοίρασε δύο ασίστ!

Οι Θεσσαλονικείς θα ταξιδέψουν την  Πέμπτη (21:45) στο Εδιμβούργο με καλή ψυχολογία και ηρεμία για την πρώτη αναμέτρηση με τη Χαρτς, στο πλαίσιο των playoffs του Conference League. Το μόνο μελανό σημείο για τον ΠΑΟΚ από το αποψινό ματς είναι ο τραυματισμός του Σαμάτα, ο οποίος και αντικαταστάθηκε στο 84ο λεπτό με πρόβλημα στους προσαγωγούς.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αφού οι δύο ολιγόλεπτες διακοπές λόγω τραυματισμών στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν άφησαν το παιχνίδι να αποκτήσει καλό και γρήγορο ρυθμό.

Η πρώτη στιγμή στο ματς ήρθε στο 12ο λεπτό, με τον Εκόνγκ να πιάνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ και την μπάλα να κοντράρει σε σώματα αμυντικών. Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου, όταν ο Σβαμπ έπιασε μακρινό συρτό σουτ, με την μπάλα να περνά δίπλα από την εστία του Παπαδόπουλου. Δευτερόλεπτα μετά, ήταν η σειρά του Μπράντον Τόμας να απειλήσει, όμως το σουτ του Ισπανού φορ από τη μεγάλη περιοχή κόντραρε και έκανε εύκολο το έργο του κίπερ των φιλοξενούμενων.

Στη συνέχεια, ο Αστέρας Τρίπολης ανέβασε «στροφές», κάνοντας αισθητή την παρουσία του στην αντίπαλη περιοχή. Πρώτα με το άστοχο βολέ του Μουνάφο στο 18’ και εν συνεχεία ένα λεπτό αργότερα, με τον Καλτσά να κλέβει από τον Σβαμπ, να «σπάει» ωραία δεξιά στον Κρέσπι, ο οποίος από πλεονεκτική θέση νικήθηκε από τον Κοτάρσκι!

Τρία λεπτά αργότερα, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου άνοιξε το σκορ με πολύ όμορφη κίνηση του Μουργκ, ο οποίος υποδέχθηκε με πλάτη την ωραία κάθετη του Σβαμπ, γύρισε με πρόσωπο στην εστία και με δυνατό τελείωμα έκανε το 1-0 στο 22’! Ένα προβάδισμα που οι γηπεδούχοι διατηρούσαν με σχετική άνεση μέχρι το 40’, όταν ένα άτσαλο μαρκάρισμα του Εκόνγκ στον Μιριτέλο έδωσε την ευκαιρία στον Αστέρα να ισοφαρίσει από την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Αργεντινός, σημαδεύοντας ωστόσο το αριστερό δοκάρι του Κοτάρσκι.

Με τη συμπλήρωση των 45’, ο διαιτητής Φωτιάς, καταλόγισε πέναλτι σε πτώση του Τάισον μέσα στην περιοχή του Αστέρα, μια απόφαση που τελικώς πήρε πίσω μετά και από έλεγχο στο VAR, κιτρινίζοντας τον μεσοεπιθετικό του ΠΑΟΚ για θέατρο.

Αποφασισμένος να καθαρίσει την υπόθεση νίκη, μπήκε ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο. Ένα πλάνο το οποίο δούλεψε στην εντέλεια για τον «δικέφαλο του βορρά», ο οποίος είδε την πίεσή του από το πρώτο κιόλας λεπτό της επανάληψης να φέρνει γρήγορα καρπούς.

Ουσιαστικά, στην πρώτη κιόλας καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Συγκεκριμένα, στο 54′, οι γηπεδούχοι βγήκαν γρήγορα σε κατάσταση τρανζίσιον με τον Τάισον να δίνει στον Σβαμπ, ο οποίος έκανε το γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι, με τον Ζίβκοβιτς ανενόχλητος μέσα στην περιοχή να κάνει εύκολα το 2-0!.

Ο ΠΑΟΚ όχι μόνο δεν έριξε «στροφές», αντιθέτως, συνέχισε να ψάχνει και άλλο γκολ ώστε να «κλειδώσει» το τρίποντο. Στο 57′ και το 58′, Τόμας και Μιχαηλίδης προειδοποίησαν την εστία του Παπαδόπουλου, με τον Ζίβκοβιτς στο 59′ να πετυχαίνει το δεύτερο γκολ του στο ματς κάνοντας το 3-0 με εξαιρετικό τελείωμα από τη μεγάλη περιοχή, μετά από ωραίο… ξεδίπλωμα μιας «ασπρόμαυρης» αντεπίθεσης με τους Τάισον και Μουργκ!

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τους γηπεδούχους πάντως να πλησιάζουν στο τέταρτο γκολ σε μερικές περιπτώσεις. Όσον αφορά τον Αστέρα, έφτασε μια… ανάσα από το γκολ της «τιμής» στο 83ο λεπτό με την κεφαλιά του Μάντζη να περνά ελάχιστα πάνω από την εστία του Κοτάρσκι.

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ράφα, Μιχαηλίδης, Έκονγκ (Νάσμπεργκ 64’), Βιεϊρίνια, Σβαμπ (Γιαξής 85’), Οζντόεφ, Μουργκ, Τάισον, Αν. Ζίβκοβιτς (Κωνσταντέλιας 74’), Μπράντον (Σαμάτα 74’, λ.τρ. Τζίμας 85’).
Αστέρας Τρίπολης (Μ. Ράσταβατς): Παπαδόπουλος (Σγουρής 62’), Καστάνο, Τζουκάνοβιτς, Καρμόνα, Άλβαρες, Μουνάφο, Αλάγκμπε, Ρεγκίς, Σίτο (Μπαρτόλο 74’), Καλτσάς, Μιριτέλο (Μάντζης 74’).