Σφύριξε τη λήξη στο Κόπα Άφρικα στο… 85΄

Απίστευτη διαιτησία στο Κόπα Άφρικα από τον ρέφερι Τζάνι Σικάζουε από την Ζάμπια. Ο 42χρονος ρέφερι τα έκανε μαντάρα στην αναμέτρηση της Τυνησίας με το Μάλι και έγινε το πρόσωπο της αναμέτρησης. Εκτός από τα δύο πέναλτι (ένα για κάθε ομάδα) τα οποία ήταν εξαιρετικά… συζητήσιμα, την μία αποβολή για το Μάλι (που δεν ήταν), αρχικά σφύριξε λήξη στο 85ο λεπτό με το σκορ στο 0-1 για το Μάλι.

Μπορεί να κατάλαβε το λάθος του από τις διαμαρτυρίες των Τυνήσιων και να συνέχισε την αναμέτρηση, όμως παρότι το ματς είχε ατελείωτες διακοπές και δύο cooling break, δεν κράτησε ούτε λεπτό καθυστέρηση, σφύριξε την λήξη ακριβώς στο 90ό λεπτό για να δεχθεί τις πολύ έντονες διαμαρτυρίες των Τυνήσιων που τον πήγαν… καροτσάκι ως τα αποδυτήρια!

Ο διαιτητής της αναμέτρησης είχε σφυρίξει τη δεύτερη λήξη του παιχνιδιού στο 89:44 με τις δύο ομάδες παρά τις απορίες και διαμαρτυρίες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια.

Όταν ο ρέφερι από την Ζάμπια αντιλήφθηκε πως έγινε λάθος και σε συνεννόηση με την συνομοσπονδία Αφρικής (CAF), διατάχθηκε η επιστροφή των δύο ομάδων στο γήπεδο για να παιχτούν τα εναπομείναντα λεπτά, έστω και με περίπου μισή ώρα καθυστέρηση!

Το Μάλι βγήκε κανονικά στο γήπεδο, οι Τυνήσιοι, ωστόσο, αρνήθηκαν να επιστρέψουν στον αγωνιστικό χώρο για να συνεχιστεί και να ολοκληρωθεί το παιχνίδι. Μάλιστα, σύμφωνα με αφρικανικά ΜΜΕ «πατούν» σε μια διάταξη που προβλέπει επανάληψη ολόκληρου του αγώνα αν αυτός δεν ολοκληρωθεί στον προβλεπόμενο χρόνο! Έτσι παρότι το φύλλο αγώνα έκλεισε με νικήτρια την ομάδα του Μάλι, είναι πιθανό να υπάρξει… τρίτο ημίχρονο στην αναμέτρηση και τελικά επαναληπτικό παιχνίδι.