Σοκ στη Βραζιλία: Υποβιβάστηκε η Σάντος

Στη δεύτερη κατηγορία της Βραζιλίας θα αγωνίζεται τη νέα αγωνιστική περίοδο η Σάντος.

Η ιστορική ομάδα υποβιβάστηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της, μετά την εντός έδρας ήττα της 2-1 από τη Φορταλέζα. Ο Μερίνο άνοιξε το σκορ στο 39’ για τους φιλοξενούμενους, όμως ο Μεσίας έφερε το ματς στα ίσια στο 58’. Ο Λουσέρο στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους και έστειλε τη Σάντος στη δεύτερη κατηγορία. Την ίδια ώρα, η Βάσκο Ντα Γκάμα επικράτησε 2-1 της Μπραγκαντίνο και παρέμενε στη μεγάλη κατηγορία. Στη «μάχη» του τίτλου, η Παλμέιρας κατέκτησε το δωδέκατο πρωτάθλημα της ιστορίας της, μετά το 1-1 με την Κρουζέιρο. Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα έφτασε τους 70 βαθμούς και άφησε στη δεύτερη θέση την Γκρέμιο, με 68 βαθμούς. Δείτε τις καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης της Σάντος, στο παρακάτω βίντεο.