Σούπερ Παναθηναϊκός 3-1 την ΑΕΚ Λάρνακας και 5/5 στην Αυστρία

Γκολάρες από Βαγιαννίδη, Γερεμέγεφ, ενώ το σκορ είχε ανοίξει ο Μλαντένοβιτς

Eξαιρετικός ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 της ΑΕΚ Λάρνακας σε ματς που κρίθηκε  μεταξύ 46’ και 65’, με τους «πράσινους» να πετυχαίνουν εντυπωσιακά γκολ.

Πολλή όρεξη και ποιότητα από τον Τζούριτσιτς στο πρώτο μέρος, ξεχώρισαν από κοντά και οι Γερεμέγεφ και Βαγιαννίδης, που βρήκαν αμφότεροι δίχτυα με τρομερά σουτ.

Το «τριφύλλι» έκανε το 5/5 επί αυστριακού εδάφους, προτού επιστρέψει αύριο στην Ελλάδα.

Οι «πράσινοι» μπήκαν καλύτερα στο ματς και μόλις στο 3’ είδαν τον Τζούριτσιτς να ελίσσεται ωραία και να βρίσκει στην περιοχή τον Παλάσιος, που όμως δεν πρόλαβε να εκτελέσει.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Σέρβος έκανε ακόμη μία εξαιρετική προσπάθεια από δεξιά και τροφοδότησε τον Κλέινχεϊσλερ, που σούταρε από κοντά αλλά είδε τον Τούμπα να αποκρούει.

Οι Κύπριοι εξισορρόπησαν στη συνέχεια την κατάσταση, ωστόσο δεν μπορούσαν να απειλήσουν. Αντιθέτως, ο Παναθηναϊκός έχασε δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για γκολ στο 40’, όταν ο Μαντσίνι εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα και βγήκε μόνος του απέναντι στον Τούμπα, με το σουτ του όμως να καταλήγει πάνω στον τερματοφύλακα της ΑΕΚ.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ήρθε το γκολ, με τον Μλαντένοβιτς να ανοίγει το σκορ στο 48’ μετά από ωραία μπαλιά Παλάσιος από τα δεξιά – κι ενώ είχε προηγηθεί άψογη συνεργασία Γερεμέγεφ-Μπερνάρ.

Ένα σουτ του Γκιούρτσο από πλάγια θέση στο 58’ αποτέλεσε εύκολη λεία για τον Λοντίγκιν, με το ματς να παίρνει… φωτιά στα επόμενα λεπτά!

Στο 59’, ο Βαγιαννίδης ελίχθηκε ωραία έξω από την περιοχή και μόλις μπήκε σε αυτήν εξαπέλυσε ένα υπέροχο σουτ για το 2-0, ενώ στο 63’ ήρθε και το 3-0 με καταπληκτικό μακρινό σουτ του Γερεμέγεφ, που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και… έξω, με την μπάλα όμως να περνά τη γραμμή.

Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η μείωση του σκορ από πλευράς ΑΕΚ, με τον Λόπες να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Τελευταία αξιόλογη φάση, το διαγώνιο σουτ του του Αϊτόρ στο 79′, που ανάγκασε σε ακόμη μία επέμβαση τον Τούμπα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι (46’ Λοντίγκιν), Κώτσιρας (46’ Βαγιαννίδης), Σιδεράς (62’ Φίκαϊ), Μάγκνουσον (64’ Κάτρης), Χουάνκαρ (46’ Μλαντένοβιτς), Πέρεθ (46’ Τσόκαϊ), Κλεϊνχέισλερ (62’ Ζέκα), Παλάσιος (62’ Αϊτόρ), Τζούριτσιτς (46’ Μπερνάρ), Μαντσίνι (62’ Βέρμπιτς), Σπόραρ (46’ Γερεμέγεφ).

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Τούμπας, Κάσας (46’ Σάντσες), Κατελάρης (25’ Καψής, 46’ Ρομπέρζ), Τόμοβιτς (46’ Μιλίσεβιτς), Καμπεζάλι (46’ Ανδρέου), Φαράζ (46’ Λόπες), Μάμας (46’ Πονς), Λέδες (46’ Τζώρτζης), Γκάμα, Φραν Σολ (46’ Γκιούρσκο), Τρισκόφσκι (46’ Κωνσταντή).