Στο 91΄ με πέναλτι η Αϊντχόφεν ισοφάρισε τρίτη φορά 3-3 την Φίτεσε

Μετά την ήττα στο ντέρμπι με τον Άγιαξ, η Αϊντχόφεν παραλίγο να την πατήσει και πάλι, αλλά έστω και με την ψυχή στο στόμα, κρατήθηκε στην κορυφή, παρέα με τον «Αίαντα» στους 71 βαθμούς.

Η Φίτεσε της έβαλε δύσκολα, με τον Λοθάνο με πέναλτι στο 91’ να διαμορφώνει το τελικό 3-3, χαρίζοντας έναν βαθμό χρυσάφι στην Αϊντχόφεν που είχε μείνει πίσω στο σκορ για τρίτη φορά στο ματς στο 83’!

Η ομάδα του Άρνεμ, πήρε προβάδισμα στο 13ο λεπτό με τον Σερέρο να κάνει το 1-0. Η απάντηση από τους φιλοξενούμενους ήρθε από την άσπρη βούλα, με τον Λοθάνο στο 41’ να κάνει με πέναλτι το 1-1.

Ο Όντεγκαρντ στο 59’ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά ο Ντε Γιονγκ στο 70ο λεπτό, έφερε και πάλι το παιχνίδια στα ίσα, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Ωστόσο, με γκολ του Μάταβτς στο 83’ η Φίτεσε πήρε εκ νέου προβάδισμα, αλλά και πάλι με πέναλτι στις καθυστερήσει ο Λοθάνο ευστόχησε ξανά και χάρισε έτσι όπως πήγε το παιχνίδι, ένα βαθμό χρυσάφι στην ομάδα του.