Στο βάθρο ο Πρεβολαράκης στο δυνατό τουρνουά της Ιταλίας

Μία ακόμα διάκριση, που πιστοποιεί την καλή του φίρμα, πέτυχε ο Γιώργος Πρεβολαράκης. Κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 77κ. στο δυνατό διεθνές τουρνουά πάλης της Ιταλίας, που έγινε στο Σάσαρι, ήταν βαθμολογούμενο από την παγκόσμια ομοσπονδία και συμμετείχαν Ολυμπιονίκες και παγκόσμιοι πρωταθλητές.

Ο Έλληνας πρωταθλητής του Εθνικού Γυμναστικού Συλλόγου, με καταγωγή από τη Μεσσαρά Ηρακλείου νίκησε στους «16» με πτώση τον Ιταλό Νταριότσι. Στην συνέχεια κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον Ακογιούν, που είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U23 και επικράτησε με 2-1.

Στον ημιτελικό ο Πρεβολαράκης ηττήθηκε με 2-0 από τον Ούγγρο Λεβάι, σε έναν ισορροπημένο αγώνα χωρίς να χάσει τεχνικό σημείο. Για το χάλκινο μετάλλιο ο πρωταθλητής μας νίκησε με τεχνική πτώση τον Νούγκες και ανέβηκε στο βάθρο. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο δύο φορές Ολυμπιονίκης Κιμ (Ν. Κορέα), ενώ στο βάθρο ανέβηκε και ο Ούγγρος Λόριντς.