Super League 2: Πλησίασε στην κορυφή η ΑΕΛ

Στον ένα βαθμό πλησίασε τον πρωτοπόρο του Α’ Ομίλου της Super League 2, Λεβαδειακό, η ΑΕΛ, έπειτα από τη νίκη της με 2-0 επί του ΠΑΟΚ Β’ στο AEL FC Arena, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής. Νίκη και για την Κοζάνη, «έκλεψε» βαθμό στις καθυστερήσεις η ΑΕΚ Β’ από τον Απόλλωνα Πόντου.

Το «αλογάκι» κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης χάρη στην κεφαλιά του Κωνσταντίνου Πλέγα (15’) και το σουτ του Κωνσταντίνου Παπαγεωργίου (76’). Πάντως, οι «ασπρόμαυροι» στάθηκαν και άτυχοι καθώς είχαν χαμένο πέναλτι με τον Χισάμ Κανίς (στο 57’, το έπιασε ο Στέφανος Σουλούκος) αλλά και δοκάρι (στο 90’+1’, σε φάουλ του Δημήτρη Τσοπούρογλου).

Σπουδαία εκτός έδρας επιτυχία για την Κοζάνη που πέρασε νικηφόρα από την Ευκαρπία ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση, κερδίζοντας με 1-0 τον Καμπανιακό. Η αποβολή του Παύλου Εππα στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου έπαιξε το ρόλο της, αφού η Κοζάνη εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημά της, φτάνοντας στο «τρίποντο» με τον Μανώλη Καλλέργη στο 82’.

Πολύ κοντά στην πρώτη φετινή του νίκη πλησίασε ο Απόλλων Πόντου, αλλά στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων δέχθηκε την ισοφάριση από την ΑΕΚ Β’ που έφυγε με το 2-2 από το Πολύκαστρο. Μάλιστα, οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με τον Αλέξη Γκολφίνο στο 34’, αλλά δύο λεπτά μετά ήρθε η ισοφάριση με τον Χρήστο Αλμπάνη. Ο ίδιος έκανε το 2-1 στο 64’ αλλά στις καθυστερήσεις έγινε… χαμός. Αρχικά ισοφάρισε ο Κωνσταντίνος Χρυσόπουλος, για να αποβληθεί στη συνέχεια ο Κωνσταντίνος Ρουκουνάκης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super  League 2:

13. Αλμωπός Αριδαίας      0

* Η ΠΑΕ Αλμωπός Αριδαίας έχει αποβληθεί από το Πρωτάθλημα Super League 2, 2023-24 με απόφαση του Δ.Σ. της Διοργανώτριας (26.9.23).

Γκολ ο Ελ Αραμπί

Το πρώτο γκολ του Γιουσέφ Ελ Αραμπί μετά τις 20 Αυγούστου, χάρισε στον Ολυμπιακό Β’ τη νίκη με 1-0 επί του Διαγόρα Ρόδου στου Ρέντη, σε αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση – καταφέρνοντας να «σβήσουν» το -10 που κουβαλούσαν από την περυσινή σεζόν – χάρη στο γκολ του 36χρονου Μαροκινού, ο οποίος είχε ζητήσει από τον Ντιέγκο Μαρτίνεθ να του επιτρέψει να αγωνίζεται με τη Β’ ομάδα. Ο Ελ Αραμπί με πλασέ σημείωσε το μοναδικό τέρμα του αγώνα στο 50ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος την πάσα του Γιώργου Μαρίνου. Λίγο αργότερα, η ομάδα του Αριελ Ιμπαγάσα πλησίασε σε δεύτερο γκολ, αλλά το δοκάρι σταμάτησε το σουτ του Αλγκασίμ Μπα. Οι Ρόδιοι του Θωμά Γράφα παρέμειναν χωρίς εκτός έδρας βαθμό μετά και το τέταρτο ταξίδι τους.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Καλαμάτα επιβλήθηκε με 3-0 του Τηλυκράτη, αν και από το 36’ αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Στέργιου Δημόπουλου. Πέντε λεπτά νωρίτερα, ο Γκαέλ Ακόστα με σουτ είχε ανοίξει το σκορ στο γήπεδο της Παραλίας. Ακολούθησε το σουτ του Γιάννη Πασά (69’) και η κεφαλιά του Μάριου Κωστούλα (76’) για να διαμορφωθεί το τελικό 3-0, με τη «Μαύρη Θύελλα» να έχει και δοκάρι με τον Ανδρέα Τάτο (55’). Η ομάδα της Λευκάδας, από την άλλη, έκανε το 4×4 σε… ήττες μακριά από το νησί.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super  League 2:

Ολυμπιακός Β’ – Διαγόρας        1-0

Καλαμάτα – Τηλυκράτης           3-0

Αιγάλεω – Γιούχτας              12/11 (14:30)

Χανιά – Παναθηναϊκός Β’         12/11 (15:00)

Παναχαϊκή – Ιωνικός             12/11 (15:00)

Ηλιούπολη – Athens Kallithea FC 12/11 (15:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 2023/24 (Β’ ΌΜΙΛΟΣ/7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)