Σχεδόν… παγκόσμια Μπάγερν

Κανένα πρόβλημα για να πάρει το εισιτήριο του τελικού Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων δεν αντιμετώπισε η Μπάγερν Μονάχου απέναντι στη Γκουανγκζού.

Οι Βαυαροί επικράτησαν 3-0 στο Μαρόκο της κατόχου του Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας και έδειξαν έτοιμοι να γίνουν… παγκόσμιοι.

Το προβάδισμα στην ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έδωσε ο Φρανκ Ριμπερί στο 40’, ενώ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (44′) ο Μάτζουκιτς έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του. Με το ξεκίνημα του δευτέρου 45λεπτου ο Μάριο Γκέτσε (47’) έφτασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, όπου έμεινε μέχρι το φινάλε καθώς οι Γερμανοί κατέβασαν στροφές.

Μετά το εμπόδιο της ομάδας του Μαρτσέλο Λίπι, η Μπάγερν περιμένει στον τελικό μία εκ των Καζαμπλάνκα και Ατλέτικο Μινέιρο.