Τα λάθη του Τερίμ προσγείωσαν ανώμαλα τον Παναθηναϊκό 1-2 απ’ τον Ατρόμητο

Οι πράσινοι στο ντεμπούτο του Μπακασέτα έχασαν σωρεία ευκαιριών και πέναλτι με τον Ιωαννίδη

Τα λάθη του Τερίμ προσγείωσαν ανώμαλα τον Παναθηναϊκό που έχασε στη Λεωφόρο 2-1 απ’ τον Ατρόμητο βάζοντας φωτιά στη ρεβάνς που θα γίνει σε μια εβδομάδα για ένα εισιτήριο στα ημιτελικά του κυπέλλου.

Η σπουδαία επιτυχία της ομάδας του Περιστερίου ήλθε με ανατροπή. Το τριφύλλι αναγκάστηκε να κυνηγάει το σκορ, είδαμε να χάνει σωρεία ευκαιριών με αποκορύφωμα το διπλό δοκάρι του Ιωαννίδη στο 90’, αλλά να μην παίρνει ούτε ισοπαλία.

Οι πράσινοι αντιμετώπισαν το ματς λες βρισκόντουσαν σε στάδιο προετοιμασίας, ενώ οι Περιστεριώτες παρουσιάστηκαν ψυχωμένοι να δώσουν απαντήσεις για τη συντριβή τους από την ΑΕΚ στο πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά από το πρώτο λεπτό του αγώνα, πιέζοντας ψηλά τον Ατρόμητο.

Ο Φατίχ Τερίμ επέλεξε να χρησιμοποιήσει τον Τζούριτσιτς στην κορυφή της επίθεσης, με τον Μπακασέτα σε ελεύθερο ρόλο πίσω του, στο ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα.

Την παρθενική του συμμετοχή έκαναν επίσης ο Ντραγκόφσκι κάτω από τα δοκάρια και ο Βίτορ Ούγκο στην καρδιά των μετόπισθεν, ως δίδυμο με τον Ακαϊντίν, με τον Βραζιλιάνο να έχει μόλις μία προπόνηση στο ενεργητικό του.

Έχοντας ως άξονα τον κεφάτο Μπακασέτα, το τριφύλλι είχε πολύ καλή απόδοση στο πρώτο 20λεπτο του ματς. Στο 10’ ο αρχηγός της Εθνικής Ελλάδας τράνταξε το κάθετο δοκάρι με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή κι ένα λεπτό αργότερα έδωσε τη μπάλα στον Τζούριτσιτς, κι αυτός την έκοψε προς τα πίσω στον Αϊτόρ, που πλάσαρε ιδανικά ανοίγοντας το σκορ (1-0).

Στο 19’ ο Ούγκο με έξοχη μακρινή μπαλιά έβγαλε τον Αϊτόρ τετ α τετ με τον Τσιντώντα, αλλά ο Ασεβέδο πρόλαβε να βάλει την κόντρα και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην μετά το 25’. Σε εκείνο το σημείο ο Ατρόμητος επισκέφτηκε για πρώτη φορά την περιοχή του Παναθηναϊκού και κατάφερε να ισοφαρίσει!

Ο Γιουμπιτάνα βρήκε με κάθετη πάσα τον Ερλινγκμαρκ που σούταρε μέσα από την περιοχή. Ο Ντραγκόφσκι έδιωξε εντυπωσιακά, ο Αντζιέλσκι ωστόσο πήρε το ριμπάουντ και πλάσαρε στα δίχτυα. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε ως οφ σάιντ, αλλά ο VAR έλεγξε τη φάση και το μέτρησε (1-1).

Ο Ατρόμητος απέκτησε ψυχολογική ώθηση και απείλησε ξανά στο 30’ με δυνατό σουτ του Γκονζάλες που έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 32’ ο Ούγκο δεν έδιωξε γεμάτα τη μπάλα που στρώθηκε στον Γιουμπιτάνα, αλλά ο Ντραγκόφσκι έδιωξε τη μπάλα με σπουδαία απόκρουση.

Στο ίδιο λεπτό ο Παναθηναϊκός έχασε ευκαιρία, με τον Μαντσίνι να θυμίζει… Σπόραρ στην Μπράγκα και να αστοχεί σε κενή εστία από τη μικρή περιοχή (!) μετά από σουτ του Αϊτόρ που κόντραρε.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Ατρόμητος έφτασε στην ανατροπή του σκορ στο 42’ με τον Ρομπάιγ να φεύγει κάτω από το κέντρο και να κάνει ανενόχλητος πολλά μέτρα με τη μπάλα υπό την επιτήρηση του Μλαντένοβιτς που δεν του έκανε φάουλ. Την κατάλληλη στιγμή ο Ρομπάιγ έδωσε στον Γιουμπιτάνα που πλάσαρε στα δίχτυα (1-2).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός πολιόρκησε την εστία του Τσιντώνα και η πρώτη του καλή στιγμή ήταν στο 54’ με τον Αράο να βρίσκει ωραία τον Βιλένα, αλλά το σουτ του Ολλανδού ήταν αδύναμο από το ύψος της περιοχής, πάνω στον τερματοφύλακα.

Στο 58’ από το κόρνερ του Μαντσίνι, η κεφαλιά του Ακαϊντίν πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 61’ από έξοχη πάσα του Μπακασέτα, ο Αϊτόρ βρέθηκε μόνος του με την εστία, αλλά σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών!

Η πρώτη υποσχόμενη ευκαιρία του Ατρομήτου στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 67’, όταν ο Βαλένσια έπαιξε το «ένα-δυο» με τον Αντζιέλσκι, μπήκε στην περιοχή, όμως πλάσαρε άουτ.
Ο Παναθηναϊκός έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 69’ μετά από σέντρα του Μλαντένοβιτς και κεφαλιά του αμαρκάριστου Τζούριτσιτς πάνω στον Τσιντώντα, αλλά και στο 72’, σε πανομοιότυπη φάση, με σέντρα του Αϊτόρ και κεφαλιά του αμαρκάριστου Μπερνάρ, άουτ.

Το τριφύλλι έχανε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, με τον Ιωαννίδη να βγάζει με φανταστική μπαλιά τον Μπερνάρ τετ α τετ με τον Τσιντώντα, όμως ο Βραζιλιάνος πλάσαρε πάνω του (75’)!
Ένα λεπτό αργότερα ο Μλαντένοβιτς αστόχησε μέσα από την περιοχή από πλάγια αριστερά και αμέσως μετά, ο Αϊτόρ δεν βρήκε εστία στην σέντρα σουτ που επιχείρησε (79’).

Στο 85’ ο Ασεβέδο χτύπησε με τον αγκώνα τον Ιωαννίδη και τον έριξε στο χορτάρι εντός περιοχής, με τον VAR να εξετάζει τη φάση και να φωνάζει τον Διαμαντόπουλο να δει τη φάση και κατόπιν να καταλογίζει την παράβαση.

Ο Ιωαννίδης ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι με σκαφτό, ο Τσιντώντας ακούμπησε τη μπάλα κι αυτή πήγε στο δοκάρι, ενώ στο ριμπάουντ που πήρε ο ίδιος ο επιθετικός του Παναθηναϊκού, η μπάλα σταμάτησε ξανά, αυτή τη φορά στο κάθετο δοκάρι (90’)!

Με αρκετά λάθη στον πειθαρχικό έλεγχο η διαιτησία του Διαμαντόπουλου από την Αρκαδία.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ / 4-3-3): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας (60’ Βαγιαννίδης), Ακαϊντίν, Ούγκο, Μλαντένοβιτς, Αράο (71’ Πέρεθ), Βιλένα (61’ Μπερνάρ), Μπακασέτας (71’ Ιωαννίδης), Μαντσίνι (87’ Ζέκα), Τζούριτσιτς, Αϊτόρ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ιλιτς / 4-3-3): Τσιντώντας, Τσακμάκης, Ασεβέδο, Ιμερέκοφ (65’ Ντε Μποκ), Αθανασίου, Γκονζάλες, Ερλινγκμαρκ, Γιουμπιτάνα (65’ Κούεν), Ρομπάιγ (76’ Πομόνης), Αντζιέλσκι 90+4’ Βέργος), Βρακάς (65’ Βαλένσια).