Τα βρήκε μπαστούνια ο Ολυμπιακός αλλά νίκησε 91-83 το Περιστέρι

Προβλημάτισαν για 30 λεπτά οι ερυθρόλευκοι

Έβαλε δύσκολα το Περιστέρι στον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, αλλά ένα καταιγιστικό τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 27-16 για τους ερυθρόλευκους, διαμόρφωσαν το τελικό 91-83.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους «ερυθρόλευκους» οι Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος και Μόουζες Ράιτ με 19π. και 18π. αντίστοιχα.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έφτασε ακόμη και στο +12 στην αναμέτρηση, ενώ σούταρε με το εξαιρετικό 13/25 έξω από τα 6,75μ. Πρώτος σκόρερ ο Νίκος Χουγκάζ με 18π., έχοντας 5/5 τρίποντα!

Στο 22-2 η ομάδα του Πειραιά, ενώ από την άλλη εκείνη των δυτικών προαστίων στο 16-8.

Πολύ καλύτερη αρχή από την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, η οποία μετά το κλειστό πρώτο δίλεπτο (5-5), έβαλε απανωτά τρίποντα και ξέφυγε αρχικά στο +6 (7-13) και στη συνέχεια στο +7 (11-18), στο 5’. Με ένα καλάθι και φάουλ του Πίτερς οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν προσωρινά, με τον Πουλιανίτη να στέλνει τους φιλοξενούμενους στο +9 (14-23), στο 7’. Όμως, τα τελευταία λεπτά ανήκαν στους Πειραιώτες, οι οποίοι πίεσαν στην άμυνα και βρήκαν καλάθια στο ανοικτό γήπεδο και με μπροστάρη τον Γουίλιαμς-Γκος έκλεισαν την πρώτη περίοδο με σερί 9-0 (23-23).

Ο Ράιτ έδωσε το πρώτο προβάδισμα στο ματς για τον Ολυμπιακό (25-23) στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, με το Περιστέρι bwin να απαντά με σερί 4-0 για το νέο προσπέρασμα (25-27) και τον Ράιτ να ισοφαρίζει (29-29), στο 13’. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ξανά ρυθμό έξω από τα 6,75μ. και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των Πειραιωτών πήραν τον έλεγχο και με πρωταγωνιστή τον Ε. Μήτρου-Λονγκ πήγαν στο +12 (31-43) και το διατήρησαν (36-48), μέχρι το 17’. Εκεί, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έβγαλαν αντίδραση με Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ ρίχνοντας τη διαφορά (43-50), με τον Ράγκλαντ να διαμορφώνει το 43-52 του πρώτου ημιχρόνου.

Πιο δυνατό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό στο δεύτερο μέρος, ο οποίος με έκανε αρχικά επιμέρους σκορ 7-2 (50-54) και με τα επιθετικά ριμπάουντ του Φαλ, πλησίασε στο καλάθι (55-57), στο 25’. Οι Ντάνγκουμπιτς και Πουλιανίτης αντέδρασαν για το Περιστέρι bwin και εκείνο πήγε ξανά στο +10 (57-67), στο 28’. Ωστόσο, στα τελευταία δύο λεπτά οι Πειραιώτες έβγαλαν τις άμυνες και με Γουόκαπ και ΜακΚίσικ μείωσαν στο τρίποντο (64-67), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Φορτσάτο ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο οποίος με πρωταγωνιστές τους Γουόκαπ και Γουίλιαμς-Γκος έτρεξε επιμέρους σκορ 12-2, φτάνοντας στο +7 (76-69), στο 34’. Οι Χουγκάζ και Λοβ μείωσαν για το Περιστέρι bwin (78-74), με τους Γουίλιαμς-Γκος και ΜακΚίσικ να απαντούν για το +9 (83-74), στο 37’. Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μείνουν κοντά, αλλά οι Πειραιώτες διατηρούσαν τη διαφορά τους και έτσι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 91-83.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 43-52, 64-67, 91-83