Θαύμα για το Μαρόκο – Κλάμα για τον Ρονάλντο

Το Μαρόκο γράφει ιστορία στο Μουντιάλ του Κατάρ καθώς κέρδισε 1-0 την Πορτογαλία και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η απίθανη ομάδα του Βαχίντ Ρετραγκί μετά την Ισπανία, την οποία απέκλεισε από τα προημιτελικά, νίκησε σήμερα και την Πορτογαλία, η οποία ξεκίνησε τον αγώνα ξανά χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Οι Μαροκινοί έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα με το απίθανο γκολ του Εν Νεσίρι στο 42ο λεπτό και κατάφεραν να κρατήσουν τη μεγάλη νίκη και την ιστορική πρόκριση, μολονότι αγωνίστηκαν χωρίς τους βασικούς στην άμυνα τους και στα τελευταία λεπτά της παράτασης με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Σεντίρα.

Οι Μαροκινοί, που αγωνίστηκαν χωρίς δύο βασικούς παίκτες στην άμυνα, τους Αγκέρντ, Μαζραουί και έχασαν και τον Σαϊς με τραυματισμό, ήταν ήδη πριν το ματς το πρώτο αραβικό έθνος που έφτασε σε προημιτελικά Μουντιάλ και η τέταρτη αφρικανική ομάδα που προχώρησε ως τους «8» μετά το Καμερούν (1990), τη Σενεγάλη (2002) και την Γκάνα (2010).

Στο πρώτο 20λεπτο η ομάδα του Φερνάντο Σάντος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων , όμως δεν βρήκε λύσεις απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα του αντιπάλου. Και σαν να μην έφτανε αυτό μια γκάφα του τερματοφύλακά της καθόρισε την μοίρα του αγώνα.

Στο 42ο λεπτό το γήπεδο πήρε φωτιά με την τρίτη και «φαρμακερή» κεφαλιά του Εν Νεσίρι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Ντιόγκο Κόστα, νίκησε τον Ντίας στον αέρα με απίστευτο άλμα, και με απίθανη καρφωτή κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στο Μαρόκο μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Το ματς είχε τελειώσει…

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φερνάντο Σάντος έκανε την ανάγκη φιλοτιμία και έβαλε τον Ρονάλντο στο παιχνίδι. Οι Πορτογάλοι πίεσαν ασφυκτικά την αντίπαλη άμυνα, αλλά χωρίς να κάνουν φάσεις. Παρά τις απώλειες αυτές η άμυνα του Μαρόκου κατάφερε ν’ αντέξει την πίεση των Πορτογάλων. Εκτός από τις ηρωϊκές προσπάθειες των αμυντικών και ο Μπόνο έδειξε την αξία του, όταν στο 83′ απέκρουσε εκπληκτικά διαγώνιο σουτ του Φέλιξ.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους Μαροκινούς να πανηγυρίζουν σαν παιδιά και τον Ρονάλντο να φεύγει απαρηγόρητος …

ΜΑΡΟΚΟ (Ρετραγκί): Μπόνο, Χακίμι, Σάις (58′ Ντάρι), Ελ Γιαμίκ, Ατιά-Αλά, Ουναχί, Άμραμπατ, Αμαλάχ, Ζιγιέχ (81′ Ζαμπράνε) Εν Νεσίρι, Μπουφάλ (81′ Αμπουκλάλ).

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Σάντος): Ντιόγο Κόστα, Νταλότ, Πέπε, Ντίας, Γκερέιρο (51′ Κανσέλο), Μπερνάρντο Σίλβα, Νέβες (51′ Ρονάλντο), Οτάβιο (69′ Βιτίνια), Φερνάντες, Γκονσάλο Ράμος (69′ Λεάο), Φέλιξ.