Το ένα «έγκλημα» πίσω από το άλλο για την Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης, εκτός έδρας με τη Λεβάντε (2-1), στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της La Liga, με δύο πέναλτι από Μπενζεμά και Μπέιλ. Το πέναλτι που κέρδισε ο Καζεμίρο στο 76ο λεπτό, πάντως, ύστερα από… απλή επαφή με τον Ντουκουρέ, προκάλεσε «θύελλα» διαμαρτυριών, με τον διαιτητή να μην συμβουλεύεται το VAR. Κάτι που είχε πράξει στο πρώτο πέναλτι με το οποίο είχε ανοίξει το σκορ η Ρεάλ.

Συγκεκριμένα, στο 42ο λεπτό, ο διαιτητής της αναμέτρησης κατελόγισε πέναλτι υπέρ της Ρεάλ με τη χρήση του VAR. Την «εσχάτη των ποινών» εκτέλεσε εύστοχα ο Μπενζεμά για το 0-1. Στο 60’ η ομάδα του Πάκο Λόπεθ ισοφάρισε, σε μια φάση που ο Μοράλες γύρισε στην περιοχή και εκεί ο Μαρτί εκτέλεσε τον Κουρτουά. Το… αμφισβητούμενο πέναλτι που κέρδισε ο Καζεμίρο, εκτέλεσε ο Μπέιλ για το 1-2, που δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, παρά την αποβολή του Νάτσο στο 85’. Οι γηπεδούχοι στάθηκαν άτυχοι καθώς σε δύο περιπτώσεις τους σταμάτησε το δοκάρι.

Αξίζει να σημειωθεί πως η “Marca” απευθείας έκανε poll καλώντας τους αναγνώστες της να ψηφίσουν για το αν υπήρχε ή όχι πέναλτι. Μέσα σε 20 λεπτά είχαν ψηφίσει περισσότεροι από 75.000 με το 75% να θεωρεί πως δεν υπήρχε πέναλτι!