Το Περιστέρι λύγισε 96-89 τον Παναθηναϊκό

Το Περιστέρι νίκησε με σκορ 96-89 τον εκ νέου αρνητικό Παναθηναϊκό, εξασφαλίζοντας με ρεκόρ 14-8 την τρίτη θέση στην κανονική διάρκεια, που της φέρνει ως αντίπαλο την ΑΕΚ στον πρώτο γύρο. Στο 16-6 η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, που θα αντιμετωπίσει στα playoffs τον Κολοσσό Ρόδου!

Το Περιστέρι έδειξε από το πρώτο λεπτό του αγώνα πως είχε πολύ μεγαλύτερο πάθος και κίνητρο απέναντι στον Παναθηναϊκό, δεν έχασε σχεδόν καθόλου το προβάδισμα και τελικά έφτασε σε μία απολύτως δίκαια νίκη, που πιστοποιεί το εξαιρετικό σύνολο που έχει δημιουργήσει ο Βασίλης Σπανούλης.

22 πόντους είχε ο τρομερός Μάρκους Ντένμον, 17 πρόσθεσε ο Χάμερ και 15 ο Φρανσίσκο για τους νικητές. Από πλευράς Παναθηναϊκού, συγκινητικός ήταν με 30 πόντους ο Λι, ενώ 15 είχε ο Μπέικον και 14 ο Αγραβάνης.

Το Περιστέρι ξεκίνησε πιο ορμητικά και προηγήθηκε γρήγορα με 5-0 χάρη σε Ντένμον και Ραντάνοφ, ενώ ο δεύτερος έγραψε με γκολ φάουλ το 10-0 για τους γηπεδούχους. Ο Παναθηναϊκός άρχισε πολύ νωθρά το παιχνίδι, μένοντας άποντος για λίγο παραπάνω από 4 λεπτά, μέχρι Παπαγιάννης και Γουίλιαμς να μειώσουν σε 12-5. Ο Μπέικον ανέλαβε δράση και πέτυχε 4 προσωπικούς πόντους για το 12-9, με τον Λι να σημειώνει το 12-11. Οι Περιστεριώτες δεν αγχώθηκαν, και σημείωσαν δύο τρίποντα με Ντένμον και Χάμερ για το 18-13. Ο πρώτος έβαλε νέο μακρινό σουτ για το 21-15 της πρώτης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πάλι άσχημα τη δεύτερη περίοδο, βρίσκοντας λύσεις μόνο με τον Γκουντάιτις, πριν ο Γκριγκόνις ισοφαρίσει σε 23-23. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό, ξεφεύγοντας με +5 χάρη στον Αγραβάνη (23-28). Το Περιστέρι bwin εβγαλε αντίδραση χάρη στον Κασελάκη και μείωσε σε 27-28, όμως ο Γκουντάιτις έβαλε γκολ φάουλ για το 27-31. Το ματς πάντως συνέχισε να είναι ντέρμπι, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί το προβάδισμα χάρη στα τρίποντα του Αγραβάνη (35-39). Το Περιστέρι bwin απάντησε με ένα επιμέρους σκορ 7-0 χάρη σε Ντένμον και Μωραΐτη, κλεινόντας με προβάδισμα το ημίχρονο (42-39).

Το ματς απέκτησε μεγάλο ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Λι και Μωραΐτη-Κασελάκη να ανταλλάσσουν πόντους για το 47-45 των γηπεδούχων. Ο Λι είχε πάρει φωτιά και έβαλε νέο μακρινό σουτ, όμως ο Φρανσίσκο βρήκε λύση για το 51-48. Παρόλα αυτά, ο γκαρντ του Παναθηναϊκού συνέχισε να είναι «καυτός» και έφτασε τους 14 πόντους σε μία περίοδο, ισοφαρίζοντας σε 53-53. Το Περιστέρι bwin με Κόλεμαν και Κασελάκη, ανέκτησε ένα +3 (61-58), με το οποίο ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο (65-62).

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου, ένα γκολ φάουλ του Μπίλαν έφερε τη διαφορά στο +6 για τους γηπεδούχους (70-64), ενώ ο Ραντάνοφ έγραψε το 73-65. Το Περιστέρι bwin ξέφυγε και με +10 (75-65) χάρη στον Χάμερ, με τον Μπέικον να κρατάει μόνος του τον Παναθηναϊκό στο ματς (80-72). Ο Κασελάκης έβαλε μεγάλο τρίποντο, στέλνοντας τους γηπεδούχους στο +10 (84-74). Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός έπεσε με συνεχείς βολές, που διατήρησαν πάντως το Περιστέρι bwin στο +10 (89-79). Ο συγκινητικός Λι έφτασε τους 28 πόντους μειώνοντας σε 91-84, όμως οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν και έφτασαν τελικά σε θετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 42-39, 65-62, 96-89