United Cup: Άνετη νίκη για Τσιτσιπά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε με 2-0 τον Στίβεν Ντίεζ (6-2, 6-3 σε μία ώρα και 17 λεπτά), για το 1-0 στις νίκες κόντρα στον Καναδά, για το United Cup.

Ξεκίνησε εντυπωσιακά και τα δύο σετ, κάνοντας break στο σερβίς του Καναδού, παίρνοντας προβάδισμα με 3-0 και στις δύο περιπτώσεις, κάνοντας αρκετά απλά τα πράγματα.

Αυτό το 2-0 δίνει την ευκαιρία στην Ελλάδα με μία νίκη στα άλλα δύο ματς, να τερματίσει πρώτη στον όμιλο. Ο Τσιτσιπάς είχε καλό ρυθμό στο μπάκχαντ σήμερα, με λίγα κενά στα μισά του πρώτου σετ, ενώ στο δεύτερο σετ βελτίωσε αισθητά και το σερβίς του, φτάνοντας εύκολα στη νίκη.

Είχε έξι άσους και 90% επιτυχία σε κερδισμένους πόντους στο πρώτο σερβίς, φτάνοντας στην πολύ σημαντική νίκη.