Βελτιωμένη η ΑΕΚ χτύπησε τον ΠΑΣ 2-0 με Πινέδα και Άμραμπατ

Βελτιωμένη η ΑΕΚ νίκησε 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο από Πινέδα και Άμραμπατ και αποχαιρέτισε τη Ριζούπολη. Η Ένωση μπήκε δυνατά έχοντας την πρώτη τελική στα 25 δευτερόλεπτα με το σουτ του Πινέδα, με τον ΠΑΣ να απειλεί στο 8′ με τον Ροσέρο. Ο άσος του ΠΑΣ ελίχθηκε ωραία από τη δεξιά πλευρά των Ηπειρωτών, πάτησε περιοχή, σούταρε, με την μπάλα να περνά μόλις άουτ.

O ΠΑΣ κρατούσε εύκολα το 0-0 και προσπαθούσε κυρίως από την πλευρά του Χατζισαφί να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις. Η ΑΕΚ ανέβασε στροφές μετά το 25′. Πίεζε ασφυκτικά, όταν έχανε την μπάλα και ανακτούσε μπάλες και στο 35′ είχε την πρώτη καλή της στιγμή. Η Ένωση απείλησε με διαγώνιο σουτ του Πινέδα, στο οποίο έβαλε στοπ σε πρώτο χρόνο ο Σούλης, αλλά και σε δεύτερο στην προσπάθεια του Αραούχο.

Στο 38′ ο ΠΑΣ απείλησε με αντεπίθεση, όταν ο Ροσέρο βγήκε ολομόναχος ενώπιον του Στάνκοβιτς, όμως ο Γιόνσον επέστρεψε γρήγορα και έκοψε με εξαιρετικό τάκλιν!

Στο επόμενο λεπτό η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ. Ο Γκατσίνοβιτς έστρωσε στο όριο της μεγάλης περιοχής στον Πινέδα, ο οποίος έκανε το μονοκόμματο σουτ με το αριστερό και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σούλη. Το 1-0 έμελλε να είναι το σκορ του ημιχρόνου, παρότι η Ένωση με τον ενθουσιασμό επεδίωξε να βρει και 2ο γκολ.

Ο ΠΑΣ μπήκε στην επανάληψη με θράσος, την ώρα που η ΑΕΚ προσπαθούσε να κοντρολάρει τον ρυθμό. Και οι Γιαννιώτες ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι. Στο 52′ η ωραία ενέργεια του Σόρια, κατέληξε στον Ροσέρο, του οποίου το σουτ από πλεονεκτικότατη θέση έφυγε ψηλά άουτ. Στο 66′ οι Ηπειρώτες απείλησαν εκ νέου με τον Τζίμα έπειτα από κλέψιμο στον Σιμάνσκι.

Στο β’ έβλεπε κανείς «άλλο» ΠΑΣ με πρέσινγκ, με μπακ να ανεβαίνουν και γενικώς να δείχνει διάθεση να πιέσει την ΑΕΚ. Ο χρόνος περνούσε και πλέον ο Αλμέιδα αποφάσισε να κάνει αλλαγές. Λογικό και αναμενόμενο, διότι η ΑΕΚ για 25 λεπτά δεν βλεπόταν.

Ο Αλμέιδα προχώρησε σε τρεις αλλαγές με τους Γκαρσία αντί Αραούχο, Ελίασον αντί Σιμάνσκι και Μάνταλο αντί Γκατσίνοβιτς και πήρε τα πάνω της. Στο 74′ από ωραία ενέργεια του Ελίασον που απέφυγε με ωραία ντρίπλα τον Κιάκο, απείλησε. Αλλά και αυτή η όποια ορμή της Ένωσης, ξεπεράστηκε αναίμακτα από τον ΠΑΣ που έμεινε πιστός στο πλάνο του και προσπαθούσε να βρει τις διεξόδους προς την εστία του.

Στο 87′ η ΑΕΚ έριξε τους τίτλους στο ματς. Σε μία από τις ελάχιστες καλές ενέργειες στο β’ ημίχρονο έφθασε στο 2-0 με τις αλλαγές της. Πολύ ωραία ενέργεια από τον Μοχαμάντι, που σέρβιρε στον Άμραμπατ, ο οποίος αφού άδειασε τον αντίπαλό του, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΣ.

Ο Μανούχος έδειξε κίτρινες κάρτες σε Σιμάνσκι, Τζαβέλλα και Παμλίδη.
ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (70′ Ελίασον), Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς (71′ Μάνταλος), Πινέδα (82΄ Μοχαμαντί), Τσούμπερ (77′ Άμραμπατ), Αραούχο (70′ Λ. Γκαρσία).
ΠΑΣ Γιάννινα: Σούλης, Σόρια, Εραμούσπε, Κιάκος, Παντελάκης, Μπιλμπάο, Καραχάλιος, Λιάσος (56′ Ριένστρα), Μορέιρα (46′ Τζίμας), Ροσέρο (77′ Σταματελόπουλος), Παμλίδης.