Ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου η ΑΕΚ πήρε στο ντέρμπι 1-0 τον Παναθηναϊκό

Ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου παρέμεινε η ΑΕΚ, καθώς νίκησε στο ντέρμπι 1-0 τον Παναθηναϊκό και μείωσε ξανά στους έξι βαθμούς την διαφορά που την χωρίζει απ’ τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Η Ένωση ευτύχησε πολύ γρήγορα να πάρει προβάδισμα καθώς ο Σιμάνσκι βρήκε δίχτυα στο 2′, ενώ στη συνέχεια άντεξε στην πίεση του άστοχου Παναθηναϊκού που έχασε τρεις σπουδαίες ευκαιρίες.

Μπορεί οι κιτρινόμαυροι να πήραν το ντέρμπι, ωστόσο ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος. Αυτό που μετράει το ποδόσφαιρο όμως είναι ποιος στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Η Ένωση εκμεταλλεύτηκε το εκρηκτικό της ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως από εκεί και μετά οι «πράσινοι» είχαν το πάνω χέρι, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν με μεγαλύτερη ευκαιρία το δοκάρι του Αϊτόρ λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους. Σωστά ακυρώθηκε γκολ του Τσούμπερ για οφσάιντ στο 70′, με τον Ελβετό να έχει ακόμα ένα ακυρωμένο γκολ πάλι από το VAR στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η ΑΕΚ στα τελευταία παιχνίδια δεχόταν πρώτη γκολ μπαίνοντας με έλλειψη συγκέντρωσης. Αυτή τη φορά όμως η Ένωση ήταν εκείνη που μπήκε δυναμικά παίρνοντας προβάδισμα μόλις στο 2′. Ο Μοχαμαντί έκανε τη σέντρα με το «κακό» του μάλιστα πόδι, το δεξί, και ο Σιμάνσκι που είχε πατήσει περιοχή και είχε μείνει ανενόχλητος με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Οι κιτρινόμαυροι βγάζοντας ένταση και δυναμισμό στο παιχνίδι τους πίεζαν τον Παναθηναϊκό, έχοντας άλλες δύο καλές στιγμές πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο. Στο 8′ ο Μπρινιόλι απέκρουσε το δυνατό σουτ του Λιβάι και στο αμέσως επόμενο λεπτό μετά το κόρνερ, ο Βράνιες με κεφαλιά είδε την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο. Η «πράσινη» άμυνα βρισκόταν σε πανικό σε κάθε επίθεση της ΑΕΚ από την αριστερή πλευρά με τους Λιβάι Γκαρσία, Μοχαμαντί και Μάνταλο, ωστόσο στη συνέχεια οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς.

Η ΑΕΚ έδωσε χώρο στον Παναθηναϊκό, με την άμυνα της να παίζει αρκετά πίσω, αλλά οι «πράσινοι» παρά την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν απειλητικές στιγμές προσπαθώντας κυρίως από τη δεξιά πτέρυγα με τους Κώτσιρα και Παλάσιος. Ο Παναθηναϊκός στο 28′ και στο 29′ πήγε να βγάλει ευκαιρίες, αλλά στην πρώτη περίπτωση ο Παλάσιος έπιασε «αέρα» από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, ενώ στη δεύτερη ο Μακέντα μετά τη σέντρα του Κώτσιρα πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Οι παίκτες του Γιαννίκη δεν είχαν καθόλου καλές μεταβιβάσεις και είχαν χάσει τη συνοχή που είχαν στα πρώτα λεπτά, εξακολουθώντας να παίζουν χαμηλά. Όμως ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να το εκμεταλλευτεί παρά το γεγονός ότι έφτανε με ευκολία στα όρια της περιοχής της ΑΕΚ, η οποία ήταν συμπαγής σε εκείνο το σημείο του γηπέδου. Στο 38′ ο Λιβάι βρήκε τον Αραούχο μέσα στην περιοχή, αλλά το πλασέ του Αργεντινού βρήκε τον Μπρινιόλι σε ετοιμότητα, ενώ ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των πρώτων 45 λεπτών το σουτ του Αϊτόρ σταμάτησε στον σωστά τοποθετημένο Στάνκοβιτς.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με δύο τεράστιες ευκαιρίες, μια για κάθε ομάδα. Αρχικά για την ΑΕΚ ο Λιβάι Γκαρσία κέρδισε την μπάλα και με κεφαλιά τροφοδότησε τον Αραούχο, ο οποίος νίκησε τον Κώτσιρα στο μαρκάρισμα που του έγινε, αλλά δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα, καθώς ο σταθερότατος Μπρινιόλι απέκρουσε το σουτ του Αργεντινού.

Αμέσως μετά ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να χάσει μια απίθανη ευκαιρία, στην πρώτη του καθαρή φάση στο ντέρμπι. Μετά από σέντρα του Κώτσιρα, ο Παλάσιος έπιασε το σουτ ο Στάνκοβιτς απέκρουσε με δυσκολία και στο «ριμπάουντ» ο Αϊτορ προσπάθησε από κοντά με το γόνατο να σκοράρει, αλλά η μπάλα αναπήδησε στο οριζόντιο και κατέληξε άουτ! Στο 53′ ο Παναθηναϊκός βγήκε ξανά απειλητικά στο 53′ με τον Παλάσιος να σεντράρει στο πίσω δοκάρι για τον Αϊτόρ, αλλά η κεφαλιά του τελευταίου βρήκε σε ετοιμότητα εκ νέου τον Στάνκοβιτς.

Η ΑΕΚ ήταν άνευρη, ασύνδετη, έκανε πολλά λάθη, δίνοντας συνεχώς τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να απειλεί. Όπως έγινε και στο 58′ με τον Παλάσιος πλάγια δεξιά μέσα στην περιοχή να βρίσκει την εξωτερική πλευρά των διχτύων. Λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας άρχισαν και οι κινήσεις από τον πάγκο. Ο Βιτάλ αντικατέστησε τον πολύ καλό Αϊτόρ, ο οποίος όμως ένιωθε ενοχλήσεις, ενώ από την άλλη πλευρά Σάκχοφ και Τσούμπερ πέρασαν αντί των Σιμάνσκι και Λιβάι Γκαρσία. Η ΑΕΚ στο 70′ κατάφερε να σκοράρει με τον Τσούμπερ να δίνει στον Αραούχο, αυτός ξανά στον Ελβετό που πλάσαρε τον Μπρινιόλι, όμως το τέρμα δεν μέτρησε σωστά καθώς ο Αραούχο ήταν σε θέση οφσάιντ, κάτι που επιβεβαιώθηκε από το VAR.

Ο Γιοβάνοβιτς βλέποντας ότι η ομάδα του εξακολουθούσε να έχει εμφανέστατα το πάνω χέρι, χωρίς όμως αποτέλεσμα, έριξε στο ματς και τους Χατζηγιοβάνη και Καρλίτος αντί των Μαουρίτσιο και Παλάσιος. Ο Γιαννίκης έβλεπε την ομάδα του να πιέζεται, περνώντας στο τελευταίο δεκάλεπτο τον Λε Ταλέκ αντί του Μάνταλου για να ενισχύσει τον άξονα, όπου ο Παναθηναϊκός έβγαζε εύκολες κάθετες. Ο Παναθηναϊκός στα τελευταία λεπτά συνέχισε να ψάχνει με κάθε τρόπο την ισοφάριση, όμως η ΑΕΚ άντεξε και πήρε τη νίκη. Στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσούμπερ σκόραρε ξανά, έπειτα από κεφαλιά του Σάκχοφ, όμως το VAR ακύρωσε και πάλι το τέρμα του ως οφσάιντ.

Ο Ούγγρος Μπόγκναρ σε γενικές γραμμές έκανε μια καλή διαιτησία, ενώ δεν είχε και την πολύ μεγάλη φάση στο ματς.

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Στάνκοβιτς, Μοχαμαντί, Μήτογλου, Βράνιες, Μισελέν, Σιμόες, Σιμάνσκι (65′ Σάκχοφ), Μάνταλος (84′ Λε Ταλέκ), Άμραμπατ, Λιβάι Γκαρσία (65′ Τσούμπερ), Αραούχο (93′ Χατζισαφί)

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Σάρλια, Βέλεθ, Κώτσιρας, Πέρεθ, Μαουρίτσιο (73′ Χατζηγιοβάνης), Βιγιαφάνες (84′ Αλεξανδρόπουλος), Παλάσιος (73′ Καρλίτος), Αϊτόρ (61′ Βιτάλ), Μακέντα