Άνετη νίκη για Ολυμπιακό κόντρα στην Ξάνθη

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα, ο Ολυμπιακός επικράτησε εντός έδρας της Ξάνθης με 2-0 με γκολ των Ντομίνγκες και Αφελάι, συνεχίζοντας ακάθεκτος την πορεία του προς τον τίτλο.

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο που δεν σημειώθηκε καμία αξιόλογη φάση μπροστά από τις δύο εστίες, ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος αποφάσισε να ανεβάσει ρυθμούς, αλλά και πάλι δυσκολευόταν στην παραγωγή κλασικών ευκαιριών. Τελικά, τη λύση έδωσαν οι Ντοσεβί και Ντομίνγκες στο 57′. Ο Γάλλος εξτρέμ κινήθηκε υπέροχα από τα δεξιά και με χαμηλή σέντρα βρήκε στη μικρή περιοχή τον Αργεντινό που με απ’ευθείας σουτ δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ.

Στο 68′ η Ξάνθη έχασε τη μοναδική της ευκαιρία να σκοράρει, αλλά ο Καπετάνος από πολύ κοντά νικήθηκε από τον Ρομπέρτο.

Κι αφού δεν έγινε σε εκείνο το σημείο το 1-1, ένα λεπτό αργότερα ο Αφελάι εκμεταλλευόμενος τραγικό λάθος του Καρυπίδη διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για την ομάδα του Βίτορ Περέιρα.