Ισόβαθμοι ΠΑΟ και Ολυμπιακός πριν από το μεταξύ τους ντέρμπι

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ, ο ΠΑΟ έχασε στις λεπτομέρειες από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη κι έτσι οι ελληνικές ομάδες ισοβαθμούν στην τέταρτη θέση της Euroleague μία μέρα πριν από το μεταξύ τους παιχνίδι για την 8η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός άργησε να προηγηθεί, αφού πέρασε μπροστά στο τέταρτο λεπτό (8-7) με τον Σπανούλη να ανεβάζει τη διαφορά ακόμη περισσότερο στο 11-7 λίγο αργότερα, αλλά και σε 19-12 λίγο πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Με εννέα πόντους ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού (21-16). Αυτή η διαφορά έπεσε μόνο κάποια στιγμή στο δεύτερο δεκάλεπτο (23-21), αλλά πάλι χάρη σε καλάθι του Σπανούλη έφτασε στα μεγαλύτερά της επίπεδα στο φινάλε του ημιχρόνου (32-25). Το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε με το φτωχότατο 11-9, καθώς οι ομάδες ήταν μάλλον άστοχες.

Στο τρίτο δεκάλεπτο φάνηκε πως ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να χάσει αυτό το ματς, αφού αύξησε τη διαφορά και κράτησε την Μπάρτσα πάλι σε χαμηλό σκορ (17-13 το επιμέρους σκορ), με το παιχνίδι να κυλά ομαλά για τους Πειραιώτες μέχρι το τέλος, παρά τη μικρή αντεπίθεση των Καταλανών. Το δράμα τελείωσε 1,5 πριν το τέλος όταν ο Μπιρτς διαμόρφωσε το 58-51. Τελικό σκορ 59-52, ένα από τα χαμηλότερα της χρονιάς.

Στη Μαδρίτη ο ΠΑΟ βρήκε πολλές λύσεις στην επίθεση κυρίως χάρη στην ευστοχία του Φελντέιν και το καλό παιχνίδι του Καλάθη και είναι χαρακτηριστικό ότι το πρώτο μέρος έληξε με σκορ 53-50, με τους «πράσινους» να μένουν πίσω στο σκορ στα τελευταία λεπτά, αφού στη μεγαλύτερη διάρκεια ήταν διαρκώς μπροστά με δύο-τρία καλάθια. Το ματς είχε πολλές ισοπαλίες με τελευταία το 84-84 στο 38:54 με τρίποντο του Φελντέιν (6/7!), ωστόσο ο ανεξάντλητος σε εμπνεύσεις Γιουλ (30 π.) πέτυχε καλάθι στο τέλος και με μία βολή ο Κάρολ διαμόρφωσε το τελικό 87-84. Ο κορυφαίος των Κυπελλούχων Ελλάδας ήταν και ο μοιραίος, καθώς επτά δεύτερα πριν από το τέλος με το σκορ στο 86-84 έχασε την κατοχή της μπάλας.

ΠΑΟ και Ολυμπιακός κοντράρονται την Παρασκευή το βράδυ στο ΟΑΚΑ, με τους γηπεδούχους να στερούνται τον Γκιστ που τραυματίστηκε στη Μαδρίτη στους προσαγωγούς.