Με το μυαλό στην Άστον Βίλα ο Ολυμπιακός 4-1 τη Λαμία

Οι ερυθρόλευκοι έκαναν περίπατο απέναντι στην ομάδα της Φθιώτιδας

Περίπατο έκανε ο Ολυμπιακός στο ματς με τη Λαμία καθώς επικράτησε 4-1, έχοντας το μυαλό του στον ημιτελικό με την Άστον Βίλα την Πέμπτη στο Μπέρμιγχαμ για το Conference League.

Οι Πειραιώτες είχαν στο 3’ την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, ώστε να αναγκάσουν και τους φιλοξενούμενους, να ρισκάρουν περισσότερο. Ο Ποντένσε έκανε ωραία κάθετη για τον Μασούρα, ο οποίος, ωστόσο, πάτησε την μπάλα και κλώτσησε την ευκαιρία. Δύο λεπτά μετά, ο Όρτα έκανε σέντρα-σουτ από τα δεξιά και ο Μασούρας δεν έφτασε στην μπάλα που έφυγε παράλληλα με την εστία.

Η καλύτερη στιγμή σε αυτό το διάστημα σημειώνεται στο 12’ για την ομάδα του Μεντιλίμπαρ, με τον Τσικίνιο να εκτελεί κόρνερ από τα δεξιά και τον Βέζο να κάνει σκαστή κεφαλιά, αλλά όχι όσο δυνατή θα έπρεπε για να νικήσει τον Κοσέλεβ. Η πρώτη επικίνδυνη επίθεση της Λαμίας στο πρώτο μέρος έγινε στο 14’, με τον Σίντκλεϊ να κάνει σουτ στα σώματα, ενώ ο Κίνι σταμάτησε τον Τσιλούλη.

Σταδιακά ο Ολυμπιακός κατάφερε να βρει ρυθμό και να αρχίσει τις πιο συχνές και επικίνδυνες στην άμυνα της Λαμίας. Στο 21’, ο δραστήριος Μασούρας έφυγε κάθετα, αλλά το σουτ του με το αριστερό ήταν αδύναμο και ο Κοσέλεβ μπλόκαρε. Τρία λεπτά μετά, οι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ, με τον Ποντένσε να κινείται ωραία από τα αριστερά, κάνοντας αλλεπάλληλες προσποιήσεις προτού γυρίσει στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής, απ’ όπου ο Τσικίνιο εκτέλεσε για το 1-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» τρία λεπτά μετά, πίεσαν και έκλεψαν με τον Έσε, ο οποίος μοίρασε κάθετα για τον Ναβάρο, που με πλασέ από το ημικύκλιο της περιοχής έστειλε την μπάλα στην αριστερή πλευρά του Κοσέλεβ(2-0). Στο επόμενο λεπτό, ο Μασούρας κινήθηκε ωραία από τα δεξιά, έψαξε τον Τσικίνιο, αλλά έδιωξε ο Τζανετόπουλος.

Κοντά στο γκολ έφτασε στο 32’ ο Ολυμπιακός, με τον Έσε να τσιμπάει ωραία την μπάλα από το στρώσιμο του Ναβάρο, αλλά έπιασε δυνατό-άστοχο σουτ. Πέραν ενός σουτ του Τζανδάρη στο 34’ η Λαμία δεν είχε κάτι αξιόλογο επιθετικά σε αυτό το διάστημα. Η επόμενη καλή στιγμή του Ολυμπιακού έγινε στο 38’, όταν ο Ποντένσε κινήθηκε παράλληλα με την περιοχή και το σουτ του έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κοσέλεβ. Στο επόμενο λεπτό, οι Πειραιώτες έφτιαξαν την καλύτερή τους ευκαιρία μετά το 2-0. Ο Μασούρας κουβάλησε την μπάλα πολλά μέτρα και μοίρασε στην περιοχή στον Τσικίνιο, αλλά το σουτ του βρήκε σε σώματα.

Με στόχο ένα τρίτο γκολ, με το οποίο θα υπεραπλούστευε την αποστολή του μπήκε στο β’ μέρος ο Ολυμπιακός και είχε πολύ καλή στιγμή στο 50’. Ο Όρτα εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Μασούρας έκανε ωραίο άλμα και έπιασε καλή κεφαλιά, με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να διώχνει εντυπωσιακά. Τελικά, βρήκε το 3-0 λίγο μετά. Ο Βέζο έκανε μακρινή μπαλιά απ’ την άμυνα, ο Σιμόν θέλησε να διώξει προ του Ναβάρο και το έκανε άτσαλα, με τον Ποντένσε να γίνεται αποδέκτης και με περίτεχνο τελείωμα, κρέμασε τον Μολδαβό τερματοφύλακα στο 52’.

Με παρόμοιο τρόπο παραλίγο να σκοράρει ο Μασούρας τρία λεπτά μετά, με τον Πορτογάλο να μοιράζει με μπαλιά-τρύπα, αλλά ο διεθνής άσος αστόχησε. Η είσοδος του Τόσιτς τόνωσε επιθετικά τη Λαμία και από δική του πάσα ο Τσιλούλης βρέθηκε στο 61’ σε θέση βολής, αλλά νικήθηκε από τον Πασχαλάκη.

Λίγο μετά, ωστόσο, έβγαλε αντίδραση η Λαμία. O Τόσιτς βρέθηκε σε καλή θέση μετά από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Λέικ και εκτέλεσε τον Πασχαλάκη με ωραίο σουτ στο 64’(3-1). Τεράστια ευκαιρία για να μπει δυνατά στο κόλπο έχασε στο 77’ η ομάδα του Βόκολου, με τον Τόσιτς να κάνει μπαλιά-τρύπα στον Τσιλούλη, που πέρασε από τον Ρίτσαρντς, αλλά ο έμπειρος επιθετικός αστόχησε από εξαιρετική θέση.

Ο Ολυμπιακός έδειξε να ξυπνά από αυτή τη φάση και άγγιξε το 4-1 στο 79’. Ο Κίνι έκανε το γύρισμα από τα δεξιά για τον Ελ Κααμπί που σούταρε πάνω στον Κοσέλεβ από το ύψος του πέναλτι. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Αλεξανδρόπουλος στις καθυστερήσεις. Ο Ελ Κααμπί βρέθηκε φάτσα με τον 30χρονο γκολκίπερ, δεν μπόρεσε να εκτελέσει και σέρβιρε για τον Αλεξανδρόπουλο που με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Εύκολο έργο είναι ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Κίνι, Ρέτσος (58′), Βέζο, Ρίτσαρντς, Έσε, Τσικίνιο (58′ Αλεξανδρόπουλος), Όρτα (84′ Ελ Αραμπί), Μασούρας (73′ Μαρτίνς), Ποντένσε, Ναβάρο (73′ Ελ Κααμπί).
Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σίντκλει, Σιμόν (58′ Τόσιτς), Τζανετόπουλος, Γιαννούτσος, Τζανδάρης, Νούνιες (46′ Τερεζίου), Μαρτίνεθ (75′ Τσούκαλος), Λέικ (84′ Τσιλιανίδης), Κοντονίκος (46′ Βασιλαντωνόπουλος), Τσιλούλης.