Ματσάρα και επικράτηση της Σοσιεδάδ επί της Σεβίλης

Μεγάλη εντός έδρας νίκη με σκορ 4-3 πέτυχε η Ρεάλ Σοσιεδάδ κόντρα στη Σεβίλη μέσα στο Ανοέτα, σε ένα ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ και τον νικητή να κρίνεται στις καθυστερήσεις του ματς.

Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 16’ με τον Αγκιρέτσε, αλλά στο 43’ ισοφαρίστηκαν από το τέρμα του Κολοτζίετσακ. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πριέτο κατάφερε να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του Ντέιβιντ Μόγες, καθώς ευστόχησε από τα έντεκα βήματα στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν σκληρό καρύδι και ισοφάρισαν στο 67 με τον Μπάκα. Εννιά λεπτά αργότερα ήταν σειρά της Σεβίλλης να ευστόχησε από την άσπρη βούλα με τον Γκαμέιρο. Ωστόσο, οι Βάσκοι πάλεψαν μέχρι εσχάτων και με δύο γκολ στο 82’ (αυτογκόλ του Αρίμπας με παρεμβολή του Φινιμπόγκασον) και στο 90’ κατάφεραν να πάρουν έναν πολύτιμο «τρίποντο», με εκπληκτικό τρόπο.