Πρόκριση με ανατροπή ο Ολυμπιακός στο Περιστέρι (1-2)

Παρ’ ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι το βράδυ της Πέμπτης (2/3) και… έκλεισε το καρέ των ημιτελικών του φετινού Κυπέλλου Ελλάδος.

Το… φάντασμα του Πανιωνίου ζωντάνεψε ξανά για μερικά λεπτά, όταν ο Ντάουντα έδωσε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το προβάδισμα στους γηπεδούχους (1-0), όμως οι «ερυθρόλευκοι» δεν το έβαλαν κάτω. Ο Ρομαό ισοφάρισε σε 1-1 στο 63’ και έχοντας πλέον σκορ πρόκρισης οι Πειραιώτες σφράγισαν τη συμμετοχή στο φάιναλ φορ με γκολ που σημείωσε ο Φορτούνης στο 73ο λεπτό.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Ζησόπουλος, Φυτανίδης, Κατράνης, Μανιάτης, Ούμπιντες (88′ Λαζαρίδης), Τόνσο, Λημνιός (81′ Ντιγκινί), Πλατέλλας, Ντάουντα (56′ Λε Ταλέκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Ντε λα Μπέγια, Ρομαό, Ανδρούτσος (80′ Ρέτσος), Μανθάτης (85′ Νικολάου), Ελιουνούσι (56′ Φορτούνης), Σεμπά, Ανσαριφάρντ.