Σούπερ θρύλος… πάτησε 92-75 τη Χίμκι φτάνοντας στο 4Χ4 στην Ευρωλίγκα!

Με… φόρα από τη μεγάλη νίκη στο Τελ Αβίβ, οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν της μέχρι πρότινος αήττητης Χίμκι, την οποία πάτησαν (92-75), με αποτέλεσμα να βγουν… αλώβητοι από την πρώτη «διαβολοβδομάδα» και να φτάσουν στο 4/4 στη φετινή Ευρωλίγκα!

Με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Παπαπέτρου, Παπανικολάου και Ρόμπερτς ξεκίνησε ο Ολυμπιακός την αναμέτρηση. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα (ειδικά πάνω στον Σβεντ), ελέγχοντας παράλληλα τα ριμπάουντ, αλλά και χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα με τους Μιλουτίνοφ – Πρίντεζη μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» στο παιχνίδι, ξεφεύγοντας στο +8 (10-2) στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, ο Σβεντ «ζεστάθηκε» για τα καλά από την περιφέρεια, φέρνοντας το ματς στα ίσα (13-13), αλλά οι Πειραιώτες απάντησαν με τον Παπαπέτρου, ο οποίος με την ενέργεια που έδινε στο παρκέ τους έσπρωξε σε ένα 7-0 (20-13). Ωστόσο, ο περιορισμός του Σβεντ δεν συνεχίστηκε, με τον Ρώσο να σκοράρει και να δημιουργεί για την ομάδα του και έτσι εκείνη να μειώνει τη διαφορά στο καλάθι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-20).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός βρήκε τον δρόμο για το καλάθι, αλλά στην άμυνα δεν έβρισκε το… αντίδοτο για τον Ρόμπινσον, ο οποίος έκανε «πάρτι» στη ρακέτα και έτσι πήγε τη Χίμκι στο +3 (27-30).

Εκεί, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πήρε το τάιμ άουτ και αφού ηρέμησαν οι παίκτες του, μπήκαν στο παρκέ κυκλοφορώντας σωστά την μπάλα και κλείνοντας τη ρακέτα τους, για να τρέξουν ένα αρχικό 4-0 (34-30) και περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου να φτάσουν στο +10 (42-32). Αργότερα, μπήκε και ο Στρέλνιεκς στην… εξίσωση για το +11 (45-34) των «ερυθρόλευκων» στο 37’, αλλά η επιπολαιότητα που ακολούθησε στην επίθεση, έδωσε την ευκαιρία στους Ρώσους να μειώσουν σε 45-38. Όμως, οι γηπεδούχοι άντεξαν στην αντεπίθεση της ομάδας του Μπαρτζώκα και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +9 (49-40).

Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον καλό του επιθετικό ρυθμό και στην αρχή της τρίτης περιόδου, αλλά κάποια λάθη στην άμυνα, επέτρεπαν στη Χίμκι να παραμένει κοντά (53-45). Όμως, στη συνέχεια οι μεγάλες άμυνες του Μιλουτίνοφ (ο οποίος έπαιζε με τρία φάουλ) και τους υπόλοιπους «ερυθρόλευκους» να τρέχουν ασταμάτητα στο παρκέ, η διαφορά ξέφυγε στο +18 (65-47), στα τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Άντερσον με προσωπικές ενέργειες προσπάθησε να βάλει ξανά τους Ρώσους στο ματς (65-51), αλλά εκεί «μίλησαν» οι Πρίντεζης και Τόμπσον για το +21 (74-53), στο ένα λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Σβεντ να διαμορφώνει με δύο εύστοχες βολές το 74-55.

Νωθρά μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, με τη Χίμκι να κάνει ένα 4-0 και να μειώνει (74-59) στα πρώτα λεπτά. Κάποια επιθετικά ριμπάουντ «ξύπνησαν» κάπως τους «ερυθρόλευκους» (78-59), ενώ με την επιστροφή των Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ στο παρκέ η κατάσταση… αποκαταστάθηκε και η διαφορά πήγε στο +21 (83-62) στο 35’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου διαχειρίζονταν σωστά τον εναπομείναντα χρόνο και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 92-75!

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 49-40, 74-55, 92-75.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 9, Τολιόπουλος 3, Παπαπέτρου 8, Αγραβάνης 6, Μιλουτίνοφ 17 (8/8 δίποντα), Στρέλνιεκς 10 (2), Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 8 (2), Ρόμπερτς 2, Μπόγρης, Τόμπσον 12 (1).

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Ρόμπινσον 19 (11 ριμπάουντ), Σβεντ 23 (5 ασίστ), Βιάλτσεφ, Ζάιτσεφ, Μάρκοβιτς, Μόνια 4, Γκιλ 5, Άντερσον 13, Τζένκινς 2, Τόμας 9.