Στο ρελαντί, 2-0 η Τσέλσι τη Γαλατά

Σε ευχάριστο περίπατο για την Τσέλσι εξελίχθηκε ο επαναληπτικός αγώνας με τη Γαλατασαράι, για τη φάση των «16» του Champions League. Οι Άγγλοι επικράτησαν εύκολα με 2-0 και προκρίθηκαν στα προημιτελικά του θεσμού.

Οι «μπλε» προηγήθηκαν με το… καλημέρα. Στο 4ο λεπτό, ο Ετό έσπασε το τεχνητό οφσάιντ των Τούρκων και με εύστοχο πλασέ «έγραψε» το 1-0 για την ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να αντιδράσουν, αλλά σε καμία περίπτωση δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Τσεχ. Η Τσέλσι με ψυχραιμία και σωστή τακτική έλεγξε τη ροή του αγώνα και στο 42’ πέτυχε το 2-0 με τον Κέιχιλ. Κάπου εκεί ολοκληρώθηκε η… σεμνή τελετή. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν στον απόλυτο έλεγχο των γηπεδούχων, οι οποίοι πανηγύρισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.